Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-10-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-10-05
Komponenty automatyki przemysłowej w dobie czwartej rewolucji przemysłowej

Jak uczynić produkcję bardziej inteligentną?

Komponenty automatyki przemysłowej w dobie czwartej rewolucji przemysłowej

W dobie dynamicznego rozwoju technologii przemysłowych, wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak uczynić produkcję bardziej inteligentną. Odpowiedzą na to pytanie, są zaawansowane komponenty automatyki przemysłowej, które mogą nie tylko usprawnić poszczególne procesy, lecz także znacznie zwiększyć ich wydajność.

 

Innowacje technologiczne czwartej rewolucji przemysłowej

Obecnie jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej, która diametralnie zmienia świat przemysłu. Innowacje technologiczne są kluczowym czynnikiem tej transformacji. Do najważniejszych aspektów tego nieodwracalnego procesu należy wykorzystanie komponentów automatyki przemysłowej, takich jak czujnik indukcyjny w celu uczynienia poszczególnych operacji produkcyjnych bardziej wydajnymi i inteligentnymi.

 

Komponenty automatyki przemysłowej w świecie Przemysłu 4.0

Automatyzacja przemysłowa nie jest niczym nowym w dzisiejszym świecie. Już od wielu lat stosowane są różnego rodzaju maszyny i urządzenia w celu zautomatyzowania procesów produkcyjnych. Jednak to, co odróżnia Przemysł 4.0 od poprzednich rewolucji przemysłowych, to połączenie automatyzacji z zaawansowanymi technologiami cyfrowymi, takimi jak internet rzeczy, analiza danych, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe. Komponenty automatyki przemysłowej, takie jak różnego rodzaju czujniki, sterowniki, silniki i roboty stały się kluczowymi elementami nowoczesnych systemów produkcyjnych. To właśnie dzięki nim produkcja staje się bardziej inteligenta, efektywna i zintegrowana. Przemysł 4.0 bez wątpienia jest przyszłością produkcji, a zaawansowane urządzenia kluczem do jej sukcesu.

 

Urządzenia do wykrywania i monitorowania obiektów

Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiły się czujniki indukcyjne z IO-Link, które mają wbudowany interfejs komunikacyjny. IO-Link to standard komunikacji w przemyśle, dzięki któremu możliwe jest dwukierunkowe przesyłanie informacji między czujnikami a sterownikami. Czujniki indukcyjne tego typu otworzyły zupełnie nowe możliwości w zarządzaniu produkcją. Mogą one przesyłać dane dotyczące wykrytych obiektów, takie jak odległość czy materiał, z których są wykonane. Dzięki temu zarówno operatorzy, jak i systemy automatyki mogą uzyskać bardziej kompleksowe informacje na temat różnych procesów produkcyjnych. Ponadto dzięki możliwości dostosowania parametrów tych urządzeń z poziomu kompleksowego oprogramowania, produkcja może być znacznie bardziej elastyczna i dostosowywana do aktualnych potrzeb i zmieniających się warunków otoczenia.

 

Platforma moneo – niezbędna w systemach automatyki przemysłowej

Do komponentów automatyki przemysłowej zaliczają się również elementy IIoT, np. platforma moneo. Podobnie jak czujniki, są one bardzo ważną częścią składową współczesnych systemów automatyki w myśl Industry 4.0. Platforma IIoT moneo umożliwia integrację szerokiej gamy istniejących urządzeń od różnych producentów i efektywniejsze wykorzystanie danych, niezależnie od branży czy sektora przemysłu. Dzięki temu zyskujemy możliwość lepszego wykorzystania pozyskanych danych i integrację sporej ilości urządzeń. Platforma moneo umożliwia analizę pozyskanych danych w sposób cyfrowy, przesyłając je do świata IT. Dostępność takich informacji sprawia, że możliwe jest wykrycie potencjalnych zagrożeń i odchyleń od normy pracy maszyny. Pozwala to na wczesne wyeliminowanie możliwych awarii urządzenia. Dzięki moneo możemy odpowiednio wcześnie zaplanować konserwację predykcyjną, unikając tym samym kosztownych przestojów w produkcji.

 

moneo.jpg

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
ifm.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także