empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-07-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Kompresor olejowy czy bezolejowy - który lepszy?
Kompresor olejowy czy bezolejowy - który lepszy?

Kompresor olejowy, czy bezolejowy - który z nich jest lepszy? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak jednoznaczna, jak chcielibyśmy, żeby była. Prawdę mówiąc, każdy użytkownik sprężarki ma w tej kwestii nieco inne zdanie. Warto do tego zagadnienia podejść od nieco innej strony. Zamiast zastanawiać się, które urządzenie jest lepsze, lepiej się sprawdzić, które będzie lepsze dla nas indywidualnie. Dopasowanie kompresora według potrzeb użytkownika jest tutaj kluczem do zadowolenia, aby to jednak zrobić, należy bliżej przyjrzeć się funkcjonalnościom, zastosowaniu, a także zaletom i wadom obu urządzeń.

 

Kompresor olejowy - dlaczego warto go mieć w garażu?

Kompresor olejowy to niezwykle przydatne urządzenie, które z radością będzie przyjęte przez praktycznie każdego majsterkowicza. Kompresor można wykorzystać nie tylko w celach motoryzacyjnych, ale również domowych. Lista możliwości jego zastosowania jest całkiem długa. Najbardziej podstawową funkcją kompresora jest pompowanie. Dzięki kompresorowi w bardzo krótkim czasie uzupełnimy powietrze w oponie samochodowej, ale również materacu czy piłce. Możliwość tłoczenia sprężonego powietrza pozwala na wykorzystanie kompresora również w celach porządkowych. Z pomocą powietrza o wysokim ciśnieniu z łatwością oczyścimy z zanieczyszczeń trudno dostępne miejsca, usuniemy kurz i umyjemy zabrudzone narzędzia.

 

Siła napędowa dla narzędzi

Kompresor olejowy ma także szereg innych zastosowań. Posiadacze narzędzi pneumatycznych mogą wykorzystywać sprężone powietrze do zasilania narzędzi pneumatycznych. Dzięki wykorzystaniu kompresora do zasilania przykładowo klucza pneumatycznego możliwe jest nawet odkręcanie zardzewiałych śrub.

Możliwości kompresora olejowego docenią także osoby, które zajmują się lakierowaniem. Sprężone powietrze jest niezbędne do pracy pistoletu lakierniczego.

Z pomocą kompresora szybciej pomalujemy płot, a także zasilimy narzędzia pneumatyczne niezbędne do jego oczyszczania przed malowaniem. To naprawdę bardzo przydatne urządzenie, z którego korzystać możemy w wielu sytuacjach.

 

Wydajność kompresora olejowego, cena i parametry, na które warto zwrócić uwagę:

Przy zakupie kompresora olejowego - zwłaszcza, że nie jest to urządzenie najtańsze - należy zwrócić uwagę na to, aby spełniał on wymagania komplementarnych urządzeń. Szczególnie polecane są tutaj kompresory z pompą smarowaną olejem. Niezwykle istotna jest także wartość ciśnienia roboczego (nie chwilowego). Dla większości narzędzi w zupełności wystarczy kompresor generujący ciśnienie o wartości 8 barów.

Średnia cena kompresora olejowego wynosi około 300-400 zł. Znajdziemy oczywiście urządzenia droższe i tańsze. Jednak kompresory w tym przedziale obsłużą większość narzędzi.

Sporą zaletą sprężarek olejowych jest ich wysoka wydajność, a także możliwość pracy stałej. Urządzenie takie będzie mieć większą pojemność, ale również większą wagę - co utrudni jej przemieszczanie. Użytkownicy sprężarek olejowych twierdzą również, że są one znacznie prostsze w serwisowaniu.

Kompresor olejowy stanowi podstawowe wyposażenie każdego warsztatu samochodowego, motocyklowego lub firmy wulkanizacyjnej. Znajdzie ona zastosowanie w garażu majsterkowicza, jak i u profesjonalnego blacharza, czy lakiernika.

 

Kompresor bezolejowy - co warto o nim wiedzieć?

Kompresory bezolejowe sprawdzają się - podobnie, jak ich olejowe odpowiedniki - w zasilaniu różnego typu urządzeń. Będą one jednak naszym jedynym wyborem, jeśli w przypadku wybranego przez nas narzędzia niedozwolona jest nawet śladowa ilość oleju.

Sprężarki bezolejowe przeznaczone są do eksploatacji w warunkach nieco łagodniejszych. Są powszechnie wykorzystywane w placówkach służby zdrowia, przedsiębiorstwach wodociągowych, stacjach uzdatniania wody, zakładach mięsnych, czy innych placówkach, w których to sprężone powietrze ma bezpośredni kontakt z produktem.

W przeciwieństwie do kompresorów olejowych, ich bezolejowe wersje można bez przeszkód przemieszczać. Są one znacznie lżejsze, a ich całkowita waga nie przekracza zazwyczaj 100 kg. Co więcej, nie emitują szkodliwych substancji do środowiska.

Kompresory bezolejowe sprawdzą się także do użytku amatorskiego. Mają mniejsze zbiorniki i są mniej wydajne, dlatego niemożliwe jest ich użytkowanie w sposób ciągły, a nadmierna eksploatacja mogłaby spowodować szybkie zużycie urządzenia. Z pewnością nie nadają się one do działalności przemysłowej. Bez problemu poradzą sobie jednak z pracami domowymi i przydomowymi.

Kupując kompresor bezolejowy koniecznie należy zwrócić uwagę na jego silnik. Dzięki temu sprężarka będzie nam służyć dłużej. Możliwa będzie nawet jej samodzielna regeneracja.

 

Kiedy kompresor olejowy?

  • Do użytku profesjonalnego i majsterkowiczów,
  • Do warsztatu motoryzacyjnego, lakiernika, blacharza.

 

Kiedy kompresor bezolejowy?

  • Do użytku profesjonalnego i amatorskiego,
  • Kiedy produkt przetwarzany ma bezpośredni kontakt ze sprzężonym powietrzem,
  • Do placówek medycznych, zakładów przetwórstwa żywności, placówek chemicznych.

 

Wsparcie merytoryczne: Arbatech sp. z o.o.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
arbatech.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.