Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-01-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-01-05
Krakowskie lotnisko otrzymało robota pirotechnicznego
Krakowskie lotnisko otrzymało robota pirotechnicznego
Krakowskie lotnisko otrzymało robota pirotechnicznego
Jak informuje PAP, Straż Graniczna w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice otrzymała robota pirotechnicznego. Funkcjonariusze będą wykorzystywać nowe urządzenie przy rozpoznawaniu oraz usuwaniu ładunków wybuchowych.

Robota przekazał Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. To pierwsze tego typu urządzenie na krakowskim lotnisku. Koszty, czyli 600 tys. zł, pokryła rezerwa celowa budżetu państwa przeznaczona na modernizację i utrzymanie przejść granicznych.

"Robot jest urządzeniem, które ułatwi pracę ludziom chroniącym lotnisko i pasażerów" – podkreśla wojewoda Kracik.

Robot wyposażony jest w 4 kamery, w tym 1 podczerwieni, sprzęt do rejestrowania przebiegu akcji oraz chwytak do przenoszenia przedmiotów o wadze do 18 kg. Urządzenie jest zdalnie sterowane za pośrednictwem niewielkiej konsoli w formie walizki.

Pojazd jest w stanie pokonać nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45 stopni. Niewielkie wymiary umożliwiają pracę w trudnodostępnych miejscach, jak pokłady samolotów, wnętrza autobusów czy pociągów. Robot przystosowany jest do działań w sytuacjach zagrożeń chemicznych, biologicznych, nuklearnych oraz w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak mróz, upał czy opady.

"To bardzo przydatne dla nas urządzenie. Pozwala bezpiecznie ocenić zawartość podejrzanych pakunków, toreb, walizek i innych przedmiotów. Kamery na wysięgniku pozwalają zajrzeć w różne niedostępne dla człowieka miejsca, a przede wszystkim pozwalają pozostawać operatorowi w bezpiecznej odległości" - mówi rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Marek Jarosiński.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) lotniskiem w Polsce. Regularne operacje wykonuje tam 18 przewoźników, port współpracuje także z kilkunastoma liniami czarterowymi.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP Nauka w Polsce
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także