Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-09-24   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-24
Kwantowa rewolucja od IBM
fot. pixabay
fot. pixabay

Od 25 września nowy 53-kubitowy komputer IBM będzie dostępny w niedawno otwartym Quantum Computation Center w Armonk w stanie Nowy Jork. Wydarzenie zorganizowane jest w ramach inicjatywy mającej na celu zwiększenie dostępności komputerów kwantowych dla przedsiębiorstw, startupów i naukowców. Chcąc przeciwdziałać wrażeniu, iż komputery kwantowe są teoretycznymi konstrukcjami lub ograniczają się wyłącznie do środowisk akademickich, IBM coraz częściej wypowiada się na temat IBM Q.

Komputer, który będzie dostępny do końca października jest według przedsiębiorstwa pierwszą maszyną kwantową udostępnioną komercyjnie. Stanowi to kontrast w stosunku do projektów innych systemów, takich jak 72-kubitowa konstrukcja Google Bristlecone czy 2000-kubitowy komputer D-Wave przeznaczony do rozwiązywania określonych problemów matematycznych. IBM Q jest zdolny do obliczeń ogólnego zastosowania, w tym faktoryzacji liczb całkowitych, co jest warunkiem dla złamania szyfrowania RSA.

Podczas gdy samo zwiększenie liczby kubitów pozwala rozszerzyć możliwości obliczeniowe komputera kwantowego, konstrukcja IBM wykorzystuje nowsze metody projektowania, w tym kompaktowe obwody stosowane w celu zniwelowania wskaźników błędów, a także zwiększenia możliwości skalowania projektów.

Obecnie dostępne komputery NISQ (Noisy Intermediate-Scale Quantum), w tym IBM Q są ograniczone krótkimi czasami koherencji, czyli ilością użytecznego czasu operacyjnego przed utratą informacji, a także głębokością obwodu wyznaczającą liczbę możliwych operacji sekwencyjnych. Metoda bezszumowej ekstrapolacji opracowana przez IBM zaprezentowana w marcu tego roku pozwala zwiększyć możliwości obliczeniowe tego typu maszyn.

Centrum kwantowe IBM zostało utworzone głównie w celu eksploracji komercyjnych zastosowań. Kwantowe systemy obliczeniowe IBM są zoptymalizowane pod kątem niezawodności i odtwarzalności operacji na wielu kubitach.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techrepublic
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :