Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-08-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-08-12
Laser, który widzi przez ściany
Laser, który widzi przez ściany
Laser, który widzi przez ściany

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), Harvard University, University of Wisconsin, oraz Rice University połączyli swoje siły i skonstruowali rozwiązanie, które potrafi przejrzeć ściany na wylot.

„Wyobraźcie sobie fotony jako cząsteczki, które odbijają się od ścian w korytarzu, trafiają za róg, gdzie odbijają się od obiektu i wracają." – stwierdził Otkrist Gupta z MIT. „W takiej sytuacji, możemy wykorzystać dane o czasie lotu i powrotu cząsteczek do określenia geometrii obiektu." – dodał.

Dzięki zaawansowanemu, ultraszybkiemu laserowi i dwuwymiarowej kamerze smugowej, działającym biliony razy na sekundę, naukowcom udało się zarejestrować miliardy obrazów na sekundę, które pozwolą 'widzieć' obiekty znajdujące się za rogiem.

Kamery smugowe różnią się od tradycyjnych tym, że zarejestrowany przez nie obraz determinowany jest przez profil czasu przylatujących fotonów.

„Ten rodzaj rejestrowania obrazu daje nam wiedzę o tym ile czasu zajmuje fotonom przelot do obiektu, odbicie się i powrót. Jeśli za rogiem coś się znajduje, fotony wracają szybciej." – stwierdził Gupta. „W rzeczywistości łapiemy i liczymy te fotony. Każdy zarejestrowany przez nas obraz ma co najwyżej trzy fotony. Rejestrujemy mnóstwo takich obrazów, tworząc obrazy 'smugowe', które pomagają nam określić odległość przebytą przez fotony w centymetrach. Gdy dane zostaną zarejestrowane, możemy określić w oparciu o nie podstawową geometrie obiektu." – dodał.

Nowa technologia ma wiele potencjalnych zastosowań. Przykładem może być praca ratowników. „Powiedzmy, że masz przed sobą walący się dom i potrzebujesz wiedzieć czy ktoś jest w środku. Musisz sprawdzić czy ktoś jest w środku, a nie chcesz ryzykować wysyłania do wnętrza ludzi. Nowa technologia może przyczynić się do znaczącej poprawy bezpieczeństwa ratowników." – stwierdził Gupta. Technologia ta mogła by również posłużyć do nieinwazyjnego obrazowania w medycynie.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także