Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-06-22 | Ostatnia aktualizacja: 2009-06-22
Lekkie i łatwe w montażu roboty z tworzyw sztucznych

Lekkie i łatwe w montażu roboty z tworzyw sztucznych
Dotąd, producenci robotów zmuszeni byli składać skomplikowane systemy z ogromnej liczby pojedynczych elementów. „Podczas budowy humanoidalnych robotów spędziliśmy nad poszczególnymi mechanizmami niewyobrażalną ilość czasu.” – stwierdził Rudolf Bannasch, dyrektor zarządzający EvoLogics, niemieckiej firmy specjalizującej się w budowie robotów, pomysłodawca systemu robolink. „Marzyliśmy o stworzeniu w perspektywie czasu systemu prostego i modułowego.” – dodał.
Nowy system składa się z napędu, jednostek sterujących, oraz połączonych kończyn różnego rodzaju i wielkości, które mogą być składane w bardzo różnych konfiguracjach, od prostego robota-ramienia, na konstrukcjach czteronożnych kończąc. Konstruktorzy mogą również wybrać rodzaj napędu spośród rozwiązań: pneumatycznych, hydraulicznych i elektrycznych.
Celem nadrzędnym jaki przyświecał konstruktorom igus było zredukowanie mas ruchomych do minimum, umożliwiając tym samym oddzielenie siłowników od takich narzędzi jak chwytaki, ramiona, czy pompy ssące. Ramiona zbudowane są z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami węglowymi, oraz innych lekkich materiałów i zawierają w sobie tunele dla przewodów sterujących.
Części szkieletowe sterowane są przez osłonięte przewody, które pełnią role ludzkich ścięgien. Do swobodnego poruszania kończyną, wystarczą cztery przymocowane do niej przewody. Lekkie, wolne od smarów przewody z włókien syntetycznych są odporne na rozciąganie i wyjątkowo mocne. Są również odporne na działanie chemikaliów i ścieranie.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Drives and Controls

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Produkcja obrabiarek w dobie zmian
Nowe rozwiązania dostępne dzięki technice liniowej (Źródło ilustracji: Bosch Rexroth AG) Zmiany technologiczne stawiają przed...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-