Mały zespół informatyków i socjologów współpracujący z Google DeepMind opracował aplikację sztucznej inteligencji, która może generować symulację osobowości użytkownika po przeprowadzeniu z nim wywiadu trwającego zaledwie dwie godziny.
W miarę tego jak naukowcy poszerzają granice badań nad SI, wciąż znajdują nowe i interesujące zastosowania. W ramach najnowszego badania wykorzystano ChatGPT jako podstawę do stworzenia nowego modelu, który może być użyty do określenia wystarczająco dużej ilości informacji o osobie, która jest odpytywana, by potem trafnie udzielać odpowiedzi na inne pytania w wyjątkowy dla jej charakteru sposób.
Model działa poprzez zadawanie określonej osobie ciągu pytań i słuchanie udzielanych odpowiedzi. Po dwóch godzinach zatrzymuje się i przetwarza to, co usłyszał. Następnie generuje symulowaną osobowość i jest testowany poprzez zadawanie jej oraz jej pierwowzorowi wielu różnych pytań, a następnie przeprowadzenie porównania. Wskaźnik dokładności wynosi około 85%.
Celem jest ułatwienie badań socjologicznych, z racji tego, iż głównym narzędziem dostępnym dla socjologów są ankiety. Ich opracowywanie, pisanie, rozdawanie, a następnie analizowanie w celu dowiedzenia się czegoś o danej grupie ludzi jest czasochłonne i kosztowne. Badacze zastanawiają się, czy możliwe byłoby uchwycenie tego jak postrzegają różne zagadnienia, a następnie wykorzystanie zarejestrowanych poglądów jako podstawy dalszych ankiet. Umożliwiłoby to przeprowadzenie wielu kolejnych, znacznie poszerzając zrozumienie największych problemów z jakimi boryka się dane społeczeństwo.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- techxplore
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sztuczna inteligencja w cobotach napędza nowoczesny przemysł
Automatyzacja procesów produkcyjnych wkroczyła na zupełnie nowy poziom dzięki dynamicznemu rozwojowi robotyki współpracującej. Techman Robot,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...