Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-08-24 | Ostatnia aktualizacja: 2011-08-24
MABEL. Najszybszy na świecie robot dwunożny [video]
![MABEL. Najszybszy na świecie robot dwunożny [video] MABEL. Najszybszy na świecie robot dwunożny [video]](/mainlibrary/8x216x144x7327x0/mabel-najszybszy-na-swiecie-robot-dwunozny-video-.jpeg)
MABEL. Najszybszy na świecie robot dwunożny [video]
„Społeczność robotyków wciąż próbuje stworzyć maszyny, które mogę docierać tam gdzie ludzie; to dlatego ludzka morfologia jest tak istotna.” – stwierdził Jessy Grizzle z Michigan. „Gdybyś chciał wysłać robota do przeszukania płonącego domu, prawdopodobnie będzie musiał chodzić po schodach w dół i w górę, radzić sobie z rozrzuconymi na podłodze zabawkami i poruszać się w środowiskach, w których koła są bezużyteczne” – dodał.
MABEL powstał w 2008 roku we współpracy z Robotics Institute Carnegie Mellon University. Naukowcy spędzili trzy lata na udoskonalaniu algorytmów zwrotnych, które pozwalają robotowi utrzymywać równowagę i reagować na otoczenie czasie rzeczywistym.
Aby zbliżyć chód robota do ludzkiego, naukowcy rozłożyli wagę MABEL na wzór człowieka; ma cięższy tors i lżejsze, elastyczne kończyny wyposażone w sprężyny zachowujące się jak ścięgna. Podczas biegu, MABEL jest powietrzu przez 40 procent każdego kroku. Istniejące dotychczas roboty osiągały wynik zaledwie na poziomie 10 procent.
Według Grizzle’a, technologia wykorzystana do budowy MABEL mogłaby posłużyć przy konstruowaniu egzoszkieletów, które pozwoliłyby ludziom na wózkach znów chodzić, albo zasilanych protez, zachowujących się jak ich biologiczne odpowiedniki.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Robotyzacja spawania – roboty współpracujące
Z „Barometru zawodów" za 2022 rok, badania przeprowadzanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że spawacze znajdują się...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-