
Wśród firm z różnych branż od lat trwa swoisty wyścig, którego celem jest jak najszybsza realizacja zamówienia, a w efekcie zdobycie zaufania i lojalności klienta. Z drugiej jednak strony firmy z sektora logistyki wewnętrznej, spedycji czy nawet e-commerce zmagają się od lat z problemem niedoboru siły roboczej. Stąd też obecnie większość przedsiębiorców dysponujących magazynami dąży do mniejszej lub większej ich automatyzacji. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością szczególnie wśród firm z sektora logistycznego. Czy automatyzacja magazynowa zawsze jest uzasadniona?
Magazyn automatyczny – co to takiego?
Magazyn zautomatyzowany można zdefiniować jako przestrzeń logistyczną, w której wdrożono urządzenia mechaniczne oraz rozwiązania cyfrowe pozwalające na realizację operacji przyjęcia, składowania, kompletacji i wydawania towarów w sposób automatyczny. Automatyzacja magazynu powinna jednocześnie gwarantować pełną funkcjonalność obiektu zgodnie z założonymi celami strategicznymi przedsiębiorstwa.
Zautomatyzowany magazyn:
• skraca czas logistyki towaru, a więc jego transportu oraz dostarczenia do odbiorcy
• zmniejsza koszty transportu oraz koszty związane z zatrudnieniem pracowników, a także liczbę zatrudnionych
• zwiększa bezpieczeństwo pracy
Automatyzacja magazynowa nie dla wszystkich przedsiębiorstw
Pełna automatyzacja magazynu nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem logistycznym w branżach i firmach charakteryzujących się dużą dynamiką zmian w gospodarce magazynowej. Przykładem mogą być niektóre przedsiębiorstwa działające w sektorze e-commerce, gdzie magazyny obsługują duże ilości przesyłek, wysyłanych przez wielu dostawców. Pełna automatyzacja to również z reguły niemożność wprowadzania szybkich zmian w procesie logistycznym, a jakakolwiek nawet najdrobniejsza usterka maszyny może wstrzymać pracę magazynu. Usunięcie takiej awarii w przypadku braku personelu może okazać się niemożliwe przez dłuższy czas, co z kolei pociągnie za sobą duże straty finansowe i wizerunkowe.
Ponadto uruchomienie magazynu w pełni automatycznego wiąże się z koniecznością poniesienia dużych kosztów oraz brakiem możliwości dopasowania tego typu rozwiązań do niektórych przestrzeni magazynowych ze względu na ich powierzchnię użytkową.
Podstawowe technologie i urządzenia wykorzystywane w automatyzacji magazynu to przede wszystkim:
• automatyczny magazyn palet i pojemników
• automatyczne pojazdy
• przenośniki rolkowe
• automatyczne regały
Magazyn półautomatyczny
Przedsiębiorstwo może zdecydować się na wdrożenie półautomatycznego rozwiązania. W tego typu magazynach zautomatyzowanych zostaje jedynie kilka najważniejszych procesów, a obsługą innych sfer logistycznych zajmują się pracownicy fizyczni. W tym przypadku automatyzuje się przede wszystkim procesy kompletacji towarów i wydawania przesyłek, a ich celem jest zminimalizowanie liczby błędów operatorów, redukcja ilość zwrotów oraz wzrost wydajności tych operacji.
W pełni zautomatyzowany dark warehouse
Magazyn w pełni zautomatyzowany to powierzchnia logistyczna, na której wszystkie sfery i operacje prowadzone są w sposób automatyczny z minimalnym udziałem człowieka, którego obowiązkami są głównie kwestie organizacyjne i planistyczne. Magazyn automatyczny, działający bez udziału ludzi, to tzw. dark warehouse, czyli magazyn ciemny. Magazyn zautomatyzowany nie zawsze oznacza halę wyposażoną wyłącznie w urządzenia automatyczne. Najczęściej stosuje się w nich kilka rozwiązań automatycznych, które wspierają pracę magazynierów lub czynności w poszczególnych strefach logistycznych.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także
-
ASTOR dostawcą efektywnych rozwiązań intralogistycznych
Z tego artykułu dowiesz się: czym jest intralogistyka i dlaczego jest ważna, jakie są najważniejsze trendy w intralogistyce, jakiego...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-