Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-07-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-05
Manipulator do testowania wody
fot. pixabay
fot. pixabay

Naukowcy opracowali eksperymentalnego robota, którego celem było przeprowadzenie testu smaku, tj. wykazania czy woda umieszczona w zbiorniku została zanieczyszczona.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Carnegie Mellon dążyli do odtworzenia ludzkiego poczucia smaku za pomocą modułu przymocowanego do chwytaka manipulatora. W tym module znajdowały się bakterie E. coli, które zostały zaprojektowane do reagowania na substancję chemiczną znaną jako IPTG.

Zmodyfikowane komórki bakteryjne otoczone zostały porowatą membraną, która nie pozwala im się wydostać na zewnątrz, ale jednocześnie umożliwia przedostanie się chemikaliom, takim jak IPTG do jej wewnątrz. Komórki bakterii reagują na ten fakt, wytwarzając fluorescencyjne białko.

Robotyczny chwytak z dołączonym modułem biosensorowym jest w stanie interpretować emitowane światło jako sygnał kontrolny, który w tym przypadku został wykorzystany do określenia, czy powinien on podnieść obiekt i umieścić w kąpieli wodnej, czy też nie. Po spędzeniu wielu godzin w wodzie w celu sprawdzenia obecności IPTG, czujniki umieszczone na robocie były w stanie wykazać, że jego brak pozwala na wykonanie czynności, jaką było umieszczenie w wannie żółtej kuli.

Mimo, że konstrukcja jest bardzo wolna zespół uważa, że ​​jego maszyna do testowania smaku stanowi realizację koncepcji nowych rodzajów miękkich robotów inspirowanych biologią. Wyzwania stojące przed naukowcami obejmują budowanie systemów, które mogą rozponawać więcej niż jedną substancję, a także ich stężenia.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Science Robotics, a wideo poniżej pokazuje robota w akcji.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techcrunch
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także