
Naukowcy z USA zademonstrowali prototypowego robota przypominającego pająka, który został wyposażony w technologię druku 3D, będąc w stanie tworzyć złożone struktury i powierzchnie.
Opracowany przez zespół Siemens Corporate Technology SiSpis to kolejny krok w rozwoju mobilnych technik wytwarzania. Siemens twierdzi, że w przyszłości mogą one odegrać ważną rolę w produkcji w ramach przemysłu lotniczego i stoczniowego.
Zaprojektowany i zbudowany niemal w całości w warunkach domowych robot oparł się o zmodyfikowaną wersję oprogramowania Siemens NX. Urządzenie wyposażone jest w wytłaczarki podobne do tych, które znajdziemy w tradycyjnych drukarkach. Tworzywo, z którego korzysta podczas tworzenia struktur to kwas polimlekowy.
Pająk został wyposażony w kamerę oraz skaner laserowy, które umożliwiają mu rozpoznawanie najbliższego otoczenia. Znając zakres ramienia drukującego, jest w stanie pracować całkowicie autonomicznie. Dzięki algorytmom, które pozwalają na współpracę wielu robotów, dwa lub więcej z nich mogą wspólnie drukować dany element lub obrabiać jego powierzchnię.
SiSpis jest w stanie samemu znaleźć drogę do stacji ładującej, kiedy jego bateria jest bliska wyczerpania. Gdy stanie się to podczas pracy, przekazuje raport z wykonywanych prac innemu robotowi, który może je kontynuować.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MAXOLUTION® - nowe oblicze automatyzacji
Rozwiąznia systemowe MAXOLUTION firmy SEW-Eurodrive przeznaczone są zarówno dla automatyzacji maszyn jak i fabryk, w tym dla najbardziej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-