
Zespół inżynierów z Niemiec stworzył małego robota inspirowanego meduzami, który może nie tylko pływać, ale także transportować przedmioty, mieszać płyny, a nawet chować się. Pięciomilimetrowa konstrukcja ma szansę pomóc w zrozumieniu stopnia przeżywalności meduz w zmieniających się warunkach środowiskowych. Potencjalne zastosowania małego robota sięgają jednak znacznie dalej.
Kierowany przez dr Metina Sitti zespół z Instytutu Inteligentnych Systemów imienia Maxa Plancka w Stuttgarcie zainspirował się gatunkiem scyphomedusae ephyra, jedną z najbardziej rozpowszechnionych meduz, które pomimo niewielkich rozmiarów i prostej struktury ciała są w stanie kontrolować przepływ wody wokół nich, co pozwala im wykonywać szereg złożonych zadań.
Meduzy odgrywają kluczową rolę w ekosystemach oceanów, a jednym z celów badań jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób zmieniające się pod wpływem zanieczyszczeń, zasolenia i rosnącej temperatury środowisko oceanu może wpływać na ich morfologię i potencjalną przeżywalność.
Aby sterować i napędzać jellyfishbota, naukowcy osadzili cząsteczki magnetyczne w każdym z ośmiu elastomerowych miechów. Te zginają się wskutek ekspozycji na zewnętrzne źródło pola magnetycznego. Skutkuje to ruchem, który może być wykorzystany do realizacji różnych czynności, np. transportu, przechwytywania pożywienia, zagrzebywania się w piasku, mieszania różnych płynów i tworzenia śladu chemicznego.
Zespół z nadzieją patrzy na potencjalne zastosowania medyczne dla jeszcze mniejszych robotów bazujących na pierwowzorze. Ich praca została zaprezentowana i nagrodzona na jednej z najbardziej prestiżowych konferencji robotycznych, Robotics: Science and Systems, a ich pełen opis znajdziemy w czasopiśmie Nature Communications.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newatlas

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Oprogramowanie, automatyzacja i elektryfikacja kluczowe dla zwiększenia...
• Schneider Electric na targach Hannover Messe pokazał, w jaki sposób automatyzacja oparta na oprogramowaniu napędza rozwój przemysłu. • Wraz z...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-