Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-07-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09
Meduzy inspiracją dla niemieckich inżynierów
fot. pixabay
fot. pixabay

Zespół inżynierów z Niemiec stworzył małego robota inspirowanego meduzami, który może nie tylko pływać, ale także transportować przedmioty, mieszać płyny, a nawet chować się. Pięciomilimetrowa konstrukcja ma szansę pomóc w zrozumieniu stopnia przeżywalności meduz w zmieniających się warunkach środowiskowych. Potencjalne zastosowania małego robota sięgają jednak znacznie dalej.

Kierowany przez dr Metina Sitti zespół z Instytutu Inteligentnych Systemów imienia Maxa Plancka w Stuttgarcie zainspirował się gatunkiem scyphomedusae ephyra, jedną z najbardziej rozpowszechnionych meduz, które pomimo niewielkich rozmiarów i prostej struktury ciała są w stanie kontrolować przepływ wody wokół nich, co pozwala im wykonywać szereg złożonych zadań.

Meduzy odgrywają kluczową rolę w ekosystemach oceanów, a jednym z celów badań jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób zmieniające się pod wpływem zanieczyszczeń, zasolenia i rosnącej temperatury środowisko oceanu może wpływać na ich morfologię i potencjalną przeżywalność.

Aby sterować i napędzać jellyfishbota, naukowcy osadzili cząsteczki magnetyczne w każdym z ośmiu elastomerowych miechów. Te zginają się wskutek ekspozycji na zewnętrzne źródło pola magnetycznego. Skutkuje to ruchem, który może być wykorzystany do realizacji różnych czynności, np. transportu, przechwytywania pożywienia, zagrzebywania się w piasku, mieszania różnych płynów i tworzenia śladu chemicznego.

Zespół z nadzieją patrzy na potencjalne zastosowania medyczne dla jeszcze mniejszych robotów bazujących na pierwowzorze. Ich praca została zaprezentowana i nagrodzona na jednej z najbardziej prestiżowych konferencji robotycznych, Robotics: Science and Systems, a ich pełen opis znajdziemy w czasopiśmie Nature Communications.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także