Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-03-30 | Ostatnia aktualizacja: 2010-03-30
Miniaturowe czujniki ciśnienia monitorują izolacje cieplne budynków.

Miniaturowe czujniki ciśnienia monitorują izolacje cieplne budynków.
Budynki izolowane próżniowo charakteryzują się szczególnie wysoką sprawnością energetyczną. Panele próżniowe składają się ze szczelnego poszycia i porowatego wypełnienia na bazie kwasu krzemowego, które pomaga w utrzymaniu próżni wewnątrz panelu. Ponieważ próżnia świetnie izoluje termicznie, takie panele charakteryzują się nawet 10-krotnie wyższymi parametrami niż rozwiązania konwencjonalne jak np. styropian.
Niemniej jednak, panele próżniowe są delikatne. Z czasem tracą swoje właściwości ze względu na pojawiające się minimalne nieszczelności. Eksperci wskazują, że podciśnienie wewnątrz paneli maleje średnio o 1mBar rocznie. Innym problemem jest wrażliwość paneli na uszkodzenia przy transporcie, dlatego każdy z nich musi zostać sprawdzony przed montażem. Aby umożliwić łatwą i szybką ocenę stanu panelu w dowolnej chwili, naukowcy z Fraunhofer Institute for Microelectronic Circuits and Systems (IMS) w Duisburgu, opracowali miniaturowy sensor ciśnienia.
„Czujnik zamontowany jest wewnątrz panelu. Na jego wewnętrznej powierzchni, obok micro chipu umiejscowiony jest tylko transponder z cewką, który przekazuje dane pomiarowe bez konieczności zastosowania bezpośredniego połączenia przewodowego. Czytnik umieszczony na zewnątrz odbiera dane i zasila czujnik za pomocą drugiej cewki.” wyjaśnia dr Hoc Khiem Trieu przewodzący projektowi. „Sensor zużywa minimalne ilości energii i jest niesamowicie kompaktowy – mierzy tylko około 20 mm kwadratowych. Cechą charakterystyczną czujnika jest fakt, że pobiera on energię z sygnału radiowego pochodzącego z czytnika, nawet poprzez cienką warstwę metalu. Dzięki temu może on być wykorzystany do mierzenia próżni np. w zamrażarkach, gdzie niska przewodność cieplna jest równie istotna.”
Sensory tego typu wykorzystywano już w medycynie, np. do pomiaru ciśnienia krwi czy ciśnienia wewnątrzgałkowego oka. Teraz zostały dostosowane do pracy w sektorze budowlanym. „Czujnik jest obecnie w fazie prototypu. Naszym celem jest wdrożenie go do produkcji seryjnej w przeciągu 2 lat.” mówi Trieu.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Fraunhofer.de

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Możliwości i ograniczenia sieci czujników w przemyśle 4.0
Czujniki indukcyjne, ciśnienia czy zbliżeniowe to niezbędne elementy kontrolno-pomiarowe linii produkcyjnych i maszyn w nowoczesnym przemyśle 4.0...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-