Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-02-11 | Ostatnia aktualizacja: 2008-02-11
MIT i TI opracowały nowy bardzo energooszczędny chip

MIT i TI opracowały nowy bardzo energooszczędny chip
Urządzenie zostało pokazane na konferencji International Solid-State Circuits Conference, która odbyła się 5 lutego w San Francisco. Prezentacji dokonał Joyce Kwong z MIT Department of Electrical Engineering and Computer Science (EECS).
Kluczem do poprawy energooszczędności było skonstruowanie na chipie takich obwodów, które pozwalają na pracę ze zdecydowanie niższym napięciem niż zwykle. Większość chipów pracuje z napięciem około jednego wolta, tymczasem ten z zaledwie 0,3 wolta.
Jednakże obniżenie napięcia nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Istniejące mikrochipy były udoskonalane przez wiele lat i przystosowywane do pracy na wyższym napięciu. „Wszystkie obwody logiczne muszą być projektowane od nowa z uwzględnieniem niższego napięcia zasilania,” – powiedział Anantha Chandrakasan, współtwórca projektu, profesor MIT.
Jednym z kluczowych zagadnień było zbudowanie konwertera DC/DC, który pozwoliłby obniżyć napięcie i znajdowałby się również na chipie. Rozwiązanie takie jest bardziej energooszczędne, niż konwerter jako oddzielne urządzenie.
Jednym z największych problemów, z jakimi zmierzyli się konstruktorzy, były niedoskonałości występujące w procesie produkcji chipów. Nie maja one wielkiego znaczenia przy konwencjonalnych chipach, ale przy obniżonym napięciu staja się poważnym problemem. „Jednym z kluczowych zadań, jakie przed nami stoją, to zaprojektowanie chipa niewrażliwego na takie niedoskonałości,” – powiedział Chandrakasan.
Twórcy twierdzą, że chip zostanie zastosowany komercyjnie najdalej za pięć lat. Wśród potencjalnych zastosowań wymienia się: przenośne i implementowane urządzenia medyczne, przenośne urządzenia do komunikacji, urządzenia sieciowe i oczywiście wszelkiego rodzaju czujniki.
„Jesteśmy dumni mogąc być częścią tego rewolucyjnego odkrycia,” – powiedział Dennis Buss, Główny specjalista z Texas Instruments. „Użyta technika projektowania pokazuje ogromny potencjał drzemiący w niskonapięciowych produktach i aplikacjach TI, w tym: terminalach bezprzewodowych, RFID, czy sieciach czujników.” – dodał.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Sensors

Komentarze (0)
Czytaj także
-
PROTEC automatyzuje zarządzanie budynkiem dzięki zenon
Producent systemów sterowania i automatyki PROTEC wdraża platformę oprogramowania zenon w ramach projektów automatyzacji dla swoich...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-