Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-09-24
Uniwersytet Jagielloński - nadchodzi czas sensorów bezprzewodowych

Monitoring temperatury i wilgotności w archiwum

Rejestratorów temperatury i wilgotności firmy Efento używaliśmy do kilkumiesięcznej obserwacji warunków klimatycznych w budynku dedykowanym do przechowywania archiwaliów. Urządzenia są łatwe w montażu i niezawodne w eksploatacji, pozwoliły nam zebrać materiały do projektu niezbędnych zmian.
Nadzorowany obiekt jest odległy kilkanaście kilometrów od siedziby Biblioteki Jagiellońskiej, skąd specjaliści obserwowali warunki na obiekcie, dzięki pracy w wersji cloud wszystkie pomiary i raporty były dostępne w czasie rzeczywistym"

Pracownik zespołu ds. administrowania nieruchomościami UJ

Klient
Ośrodek Magazynowo-Studyjny znajduje się w kompleksie obejmującym zabytkowy dworek Badenich, stary renesansowy dwór Branickich oraz cztery budynki wzniesione do obsługi prac archeologicznych i naukowych związanych z wykopaliskami przy budowie autostrad. Jeden z tych budynków Uniwersytet Jagielloński planuje wykorzystać jako Archiwum.

Problem
Planowane konstrukcji i instalacji w budynku Archiwum do długoterminowego przechowywania cennych dokumentów wymaga szczegółowego sprawdzenia warunków klimatycznych i wpływu warunków zewnętrznych na ich parametry. Na przykład, w trakcie długotrwałych deszczów mogą wystąpić ponadnormowe warunki przenikania wilgoci, co może wymagać zmian konstrukcyjnych budynku lub modernizacji klimatyzacji.
Oceny tych warunków podjęli się pracownicy Biblioteki Jagiellońskiej, obserwując warunki klimatyczne w obiekcie w zależności od pogody i pory roku.

Rozwiązanie
W obiekcie zainstalowano rejestratory temperatury i wilgotności Efento. Urządzenia rozmieszczone w całym obiekcie rejestrowały bieżące parametry, które były transmitowane bezprzewodowo do Gateway'a Bluetooth/Ethernet. Gateway, podłączony wprost do modemu LTE, przekazywał dane na platformę Efento Cloud. Dane na bieżąco wizualizowano na planie obiektu, a w przypadku przekroczenia zadanych parametrów generowane były raporty i alarmy.
Rozwiązanie Efento Cloud umożliwia gromadzenie i wizualizację danych z rejestratorów (np. w formie wykresu lub tabel) oraz generowanie automatycznych raportów. W przypadku przekroczenia ustalonych progów system pozwala na wysyłkę powiadomień do dowolnej liczby użytkowników, zarówno w formie wiadomości e-mail jak i SMS. 

Sensory i rejestratory bezprzewodowe

Sensory i rejestratory bezprzewodowe


 

Najnowszy trend w zakresie monitorowania wielkości fizycznych i chemicznych (temperatura, wilgotność, ciśnienie, przepływu, ale także oparów, zanieczyszczeń, czy gazów) - to zdecydowane przejście na rozwiązania bezprzewodowe nowej generacji. Specjalne, niedawno opracowane, oszczędne protokoły transmisji pozwalają na pracę  urządzeń monitorujących przez okres około 5 lat, na jednej baterii w sieci komórkowej.
Dane z całego kraju mogą być łatwo transmitowane do Centrum Monitorowania i analizowane w czasie rzeczywistym. Bezprzewodowe sensory, ze względu na brak
połączeń kablowych są proste w instalacji nawet dla laika, ich instalacja nie wymaga profesjonalnej wiedzy.
Jednym z liderów tego rynku jest firma Efento, której rozwiązanie bezprzewodowego monitorowania wielkości fizycznych zostało uznane przez Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Urządzeń Pomiarowych jako jeden z 35 najciekawszych debiutów rynkowych na świecie.

Rozwiązanie techniczne na przykładzie monitorowania temperatury i wilgotności
Monitorowanie procesów produkcyjnych z wykorzystaniem sensorów może wynikać z konieczności:

 • spełnienia i dokumentowania wymagań regulacyjnych
 • ciągłej analizy środowiska i warunków w zakładzie i ich wpływu na otoczenie
 • śledzenia awarii maszyn
 • uzyskania precyzyjnego systemu kontroli jakości
 • kontroli zanieczyszczeń środowiska

  Rejestrator temperatury Efento
  Rejestrator temperatury Efento

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Rozwiązaniem przeznaczonym do monitorowania warunków środowiskowych w dużych obiektach jest Efento Cloud – platforma serwerowa gromadząca i przetwarzająca dane z sensorów Efento.
System przeznaczony jest do obiektów, w których monitorowane jest od kilkunastu do kilkuset punktów pomiarowych. Dane mogą być przesyłane do platformy z dowolnej lokalizacji, a użytkownik ma do nich dostęp przez przeglądarkę internetową.
System składa się z bezprzewodowych rejestratorów oraz gateway'ów, czyli koncentratorów, które odbierają bezprzewodowo pomiary z rejestratorów i przesyłają je korzystając z sieci Internet do platformy w chmurze – Efento Cloud.
Platforma jest „mózgiem" całego systemu, to tam podejmowane są decyzje o wysyłce powiadomień SMS / e-mail, tam również gromadzone są dane pomiarowe, do których użytkownik ma dostęp z dowolnego miejsca na świecie.
Funkcjonalność i niezawodność platformy została potwierdzona u 160 klientów dużych klientów instytucjonalnych.
Platforma utrzymywana jest przez firmę Efento, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się administracją, konserwacją, utrzymaniem, czy aktualizacją oprogramowania.

Efento oferuje bezprzewodowe rejestratory temperatury umożliwiające monitoring i rejestrację temperatury zarówno w pomieszczeniach przemysłowych jak i laboratoryjnych
Lista klientów i ich opinie klientów o urządzeniach Efento.

Sensory bezprzewodowe - kiedy i po co?
Potencjał rozwojowy jest po stronie technologii bezprzewodowej ze względu na niskie koszty instalacji i mobilność.
Czujniki bezprzewodowe charakteryzują się większą niezawodnością niż czujniki kablowe, łatwością instalacji, mniejszymi kosztami oraz prostym serwisowaniem. Brak możliwości podłączenia do "chmury" praktycznie powinien eliminować czujniki z rynku.
Już obecnie warto wprowadzać do zakładów rozwiązania monitoringu warunków środowiskowych w oparciu o sensory bezprzewodowe, ponieważ obniżają koszty wytwarzania i poprawiają jakość produkcji.

 Rejestrator ciśnienia róznicowego z funkcją alarmu

Rejestrator ciśnienia róznicowego z funkcją alarmu
 

 Gama dostępnych na rynku bezprzewodowych sensorów powiększa się z roku na rok i umożliwia monitoring praktycznie wszystkich parametrów zakładu produkcyjnego. W tej chwili dostępne są m.in. sensory temperatury i wilgotności, ciśnienia, poziomu cieczy, prądu, przepływu cieczy, ruchu, jakości powietrza, hałasu, wibracji, stanu łożysk (pomiar temperatury i wibracji), jakości montażu (kształt, wymiary), gazów i oparów (paliwa, SO2, itp), światła i koloru, identyfikujące położenie przedmiotów wewnątrz budynków(np. szpitalnych urządzeń medycznych), ugięcia konstrukcji (np. obciążenie dachu śniegiem), pomiaru odkształceń (umożliwiające np. badanie turbin bez konieczności demontażu), zanieczyszczenia wód.

Bezpłatne testy

Zapraszamy na stronę www.efento.pl celem zapoznania sie z produktem i skorzystania z oferty bezpłatnych testów systemu. W czasie miesięcznych testów można zapoznać się z możliwościami i niezawodnością systemu.

Efento - zaufany producent
Firma Efento została założona w 2014 roku, od początku skupia się na rozwijaniu rozwiązań z zakresu Internet of Things (IoT) i komunikacji między maszynami (M2M). W 2017 firma otrzymała Złoty Medal Targów Automaticon za System Monitorowania Temperatury z wykorzystaniem chmury. W 2018 została nominowana do 35 najciekawszych światowych przedsięwzięć z zakresu techniki pomiarow...
Firma wdrożyła swoje rozwiązania u ponad 2000 klientów i jest obecnie jednym z największych producentów bezprzewodowych sensorów i rejestratorów temperatury w Europie, eksportując swoje produkty, między innymi, do: USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii

 

Efento Złoty Medal Automaticon 2017
Efento Złoty Medal Automaticon 2017

 

Autor:
TSZ
Źródło:
www.efento.pl
Dodał:
Efento

Czytaj także