Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-01-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-01-28
MORE. Nowa koncepcja sieci bezprzewodowej
MORE. Nowa koncepcja sieci bezprzewodowej
MORE. Nowa koncepcja sieci bezprzewodowej
Jedno uniwersalne rozwiązanie pośredniczące ‘middleware’ dla całej gamy standardów komunikacji bezprzewodowej sprawi, że konstruowanie i eksploatowanie sieci bezprzewodowych będzie prostsze i tańsze.

Na Węgrzech pierwsza próbna grupa cierpiących na cukrzycę ma możliwość badania zawartości we krwi glukozy za pomocą czujnika podłączonego poprzez Bluetooth do telefonu komórkowego. Zainstalowana na telefonie aplikacja automatycznie przesyła te dane do oprogramowania pośredniczącego middleware MORE, znajdującego się na centralnym serwerze. Gdy poziom glukozy jest niski, program może wysłać pacjentowi informację, może powiadomić lekarza, czy pielęgniarkę, a w razie poważnego niebezpieczeństwa, może automatycznie wezwać karetkę.

MORE został stworzony przez konsorcjum instytutów badawczych, oraz organizacji standaryzujących.

Instytut leśnictwa w Dreźnie monitoruje zagrożenie pożarami lasów, wykorzystując do tego celu czujniki wilgotności umieszczone w ziemi. Dzięki oprogramowaniu pośredniczącemu MORE, badacze mają dostęp do danych z czujników wprost ze swoich komputerów. A w przypadku zaistnienia prawdziwego zagrożenia, program rozsyła alarmy do szerszej grupy ludzi, w tym również do służ© ratunkowych.

Sieci monitorujące oferują ogromne oszczędności, oraz korzyści środowiskowe. Sprawność wszelkiego rodzaju urządzeń, czy systemów może być stale sprawdzana. Monitorowanie w czasie rzeczywistym umożliwia zredukowanie i zoptymalizowanie utrzymania systemów. Operatorzy mogą działać proaktywnie, nie czekając na awarie z założonymi rękami.

Stworzenie się, które będą dzielić się informacjami za pośrednictwem bardzo różnych standardów technologii komunikacyjnych może być bardzo kosztowne i czasochłonne. Istnieje Ogromna liczba czujników bezprzewodowych, oraz innych zabudowanych systemów. Wiele z nich ma swoje własne systemy operacyjne, języki programowania, czy wręcz unikalne elementy sprzętowe. Twórcy sieci muszą napisać specjalnie dostosowane oprogramowanie, które umożliwi wymianę danych.

Finansowany przez Unię Europejską program MORE ma za zadanie przezwyciężyć te niedogodności. MORE jest pojedynczą platforma pośredniczącą middleware, która wspiera pełne spektrum platform czujników, czyniąc tworzenie sieci szybszym i prostszym.

„Istnieje kilka konkurencyjnych platform pośredniczących middleware. Wszystkie one próbują przezwyciężyć różnorodność komunikacji bezprzewodowej.” – stwierdził Stefan Michaelis z PRO DV Software AG, koordynator projektu MORE. „Większość jednak skupia się na jednym obszarze: bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej, komunikacji rozległej, albo komunikacji o niewielkim zasięgu. My podjęliśmy próbę zunifikowania wszystkich tych obszarów.” – dodał.

„Używając oprogramowania pośredniczącego middleware MORE, możesz korzystać z elementów standardowych. Istnieje bardzo niewiele części, które musisz implementować na własną rękę, poza protokołem komunikacji z twoim czujnikiem.” – dodał Michaelis.

MORE zostało zaprojektowane do przezwyciężenia ograniczeń systemów zabudowanych, jak choćby czujniki bezprzewodowe. Czujniki często działają na baterie, których nie sposób zbyt często wymieniać. Nie są one w stanie unieść wymagającego dużej ilości energii i danych protokołu SOAP, oraz opartych na nim usług sieciowych obecnych w Internecie.

Aby uporać się z tym problemem, niektórzy twórcy czujników skompresowali ładunek danych XML tak, by zmniejszyć ilość transmitowanych danych. Jednakże podejście to okazało się być niewystarczającym na poziomie komunikacji wymaganej przez MORE. Zamiast tego, zespół MORE opracował usługę Proxy nazwaną µSOA. Usługa Proxy transkoduje wiadomości SOAP na binarne wiadomości µSOA, co znakomicie ogranicza ilość transmitowanych danych.

„Możesz utrzymywać pojedynczą usługę tak lekką jak to tylko możliwe, a gdy potrzebujesz rozszerzonej funkcjonalności, czy usług bardziej wyszukanych, możesz wykorzystać platformę do połączenia odpowiednich usług w jedną dużą usługę, która zapewnia większą funkcjonalność bez konieczności implementowania całkowicie nowej usługi.” – powiedział Michaelis

Pojedyncza platforma wspierająca kompletne spektrum czujników powinna również ułatwić producentom czujników ich aktualizowanie.

Węgierskie badania kliniczne testujące efektywność koncepcji MORE u diabetyków są obecnie w fazie końcowej. Jeśli zakończą się sukcesem, a wszystko na to wskazuje, będzie to pierwszy dostępny na rynku produkt oparty na MORE. Oprogramowanie MORE jest otwarte i dostępne za darmo w swojej podstawowej wersji.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także