
Naukowcy z warszawskiego PAN-u udowodnili, że obecny postęp technologiczny nie pozwala na stworzenie wydajnych maszyn molekularnych.
Skonstruowanie takich urządzeń doprowadziłoby do kolejnej rewolucji. Mierzące nanometry maszyny są jednak melodią przyszłości. Warszawskim badaczom udało się po raz pierwszy zmierzyć wydajność, tych, które udało się już stworzyć. Niestety wyniki wskazują na to, że moc zbudowanych nanosilników jest bardzo niewielka w stosunku do oczekiwań wobec nich.
Silniki zbudowane przez instytut PAN składają się z kilkudziesięciu atomów ciekłego kryształu i tworzą mechanizmy w rodzaju dwupłatowych śmigieł napędzanych cząsteczkami pary wodnej. Ruch silników jest bardzo powolny, ponieważ gdyby był szybszy nie dałoby się przenieść jego energii na urządzenia pomiarowe.
Według pomiarów, energia cząsteczki podczas ruchu jest równa 3,5•10-28 dżula. To 10 milionów razy mniej niż energii ruchów termicznych. Mimo małej mocy silniki mogą znaleźć zastosowanie, jeżeli będą zebrane w większe zespoły, a ich energia się zmultiplikuje.
Naukowcy porównali moc silnika do opomiarowanej cząstki adenozynotrifosfatazy – naturalnej pompy. Okazało się, że jej moc jest 100 razy większa. Do konstrukcji molekularnych maszyn, które zbudowała przyroda jest, więc jeszcze daleka droga.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pap

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-