Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-11-23 | Ostatnia aktualizacja: 2011-11-23
Nadchodzi robot pająk

Nadchodzi robot pająk
Inżynierowie z Fraunhofer wykorzystali podczas tworzenia robota technikę bazującą na powłokach proszku poliamidowego poddanego obróbce wiązką laserową. Umożliwiło to stworzyć bardzo lekkie komponenty robota o skomplikowanych kształtach i wewnętrznej strukturze.
„Obecnie, prototyp robota został zaprogramowany do chodzenia w określony sposób.” – stwierdził Ralf Becker, menedżer projektu z IPA. „W przyszłości jednak, zostanie on wzbogacony o czujniki, które, być może, umożliwią mu samodzielność.” – dodał.
Ważący zaledwie jeden kilogram robot pająk wyposażony zostanie we wbudowaną kamerę, zdolną do nadawania w czasie rzeczywistym. Według Beckera, zostanie wzbogacony również o kilka innych czujników, które zapewnią informacje dotyczące czynników środowiskowych, jak stężenie toksycznych gazów na określonym terenie.
Robot ma być w stanie samodzielnie pokonywać przeszkody, jak choćby zagłębienia czy koleiny. Wszystkie elementy potrzebne do poruszania się, czyli jednostka sterująca, zawory czy pompa znajdują się w korpusie robota.
„Zintegrowanie wszystkich mechanizmów związanych z ruchem w jak najmniejszej liczbie elementów, przy równoczesnym zapewnieniu pełnej funkcjonalności było największym wyzwaniem.” – dodał Becker.
Korpus oraz wszystkie osiem nóg robota wyposażone są w elastyczne mieszki przegubów napędowych, które pneumatycznie poruszają sztucznymi kończynami.
„Interesującą kwestią jest cena budowy takiego robota. Wynosi ona zaledwie 500 euro. Jest to bezpośredni efekt wykorzystania trójwymiarowego drukowania zamiast konwencjonalnych technik produkcyjnych, które wymagają dużych umiejętności trwają nierzadko nawet kilka dni.” – stwierdził Becker. „Nasz robot jest tak tani, że może zostać wyrzucony po jednokrotnym użyciu, jak jednorazowa gumowa rękawiczka.” – dodał.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyzacja na dnie morza
Firma Bauer zautomatyzowała unikalną wiertnicę badawczą do eksploracji dna morskiego. Stało się to możliwe dzięki komponentom automatyki B&R,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-