Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-11-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-11-25
Najlepszy na świecie symulator chemiczny prosto z Polski
Najlepszy na świecie symulator chemiczny prosto z Polski
Najlepszy na świecie symulator chemiczny prosto z Polski

ARUZ to znajdujący się w łódzkim Technoparku Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych. Kosztująca 20 milionów maszyna może okazać się doskonałym drogowskazem dla szukających rozmaitych odpowiedzi naukowców.

Dzieło nieżyjącego profesora Tadeusza Pakuły przeszło już kluczowe testy i jest gotowe do pracy. Jest to największe na świecie tego typu urządzenie – walec o średnicy 16 metrów waży 52 tony i sięga 4,5 metrów. Jego sercem są układy FPGA, a dokładniej 30 tysięcy równolegle pracujących jednostek tego typu zamkniętych w klatce Faradaya, chroniącej je przed zakłóceniami elektromagnetycznymi pochodzącymi ze strony pobliskiego portu lotniczego.

Profesor Pakuła za życia opracował algorytm DLL, który pozwala na analizę układów chemicznych. Struktura obwodów w analizatorze przystosowana jest właśnie do jego realizacji. Ułatwia on badanie procesów tworzenia się molekuł; jest w stanie w czasie rzeczywistym symulować 1,6 milionów molekuł, co stanowi obietnicę dla przemysłu farmaceutycznego, wciąż pracujego nad nowymi, lepszymi lekarstwami. AZUR pozwala także na symulację reakcji chemicznych, organicznych układów molekularnych oraz zjawisk fizykochemicznych. Specjalizowany algorytm umożliwia przeprowadzenie ich 1000-krotnie szybciej niż dostępne obecnie superkomputery.

Aby móc w pełni wykorzystać potencjał maszyny konieczne jest stworzenie kolejnych algorytmów, które służyć będą naukowcom z innych dziedzin. Uruchomienie ARUZ-a planowane jest na początek przyszłego roku.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
pap
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także