Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2004-09-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2004-09-16
Najmniejszy zegar atomowy
Najmniejszy zegar atomowy
Najmniejszy zegar atomowy
Amerykańscy naukowcy poinformowali o skonstruowaniu najmniejszego zegara atomowego na świecie. Jak donosi artykuł opublikowany w ´Applied Physics Letters´ urządzenie ma łączyć w sobie drogocenne właściwości: punktualność i mikroskopijne rozmiary.

Zegar ma mieć wielkość jednego centymetra sześciennego, czyli tyle, co kostka cukru. Dotychczasowe najmniejsze zegary atomowe można rozmiarami porównać do dużych magnetowidów; ten nowy będzie zatem około sto razy mniejszy.

Nowe urządzenie będzie wykorzystywać znane technologie: dokładność pomiarów będzie uzyskiwana poprzez obserwacje drgań atomów cezu. Wykorzystywane atomy tego pierwiastka drgają 9 192 631 770 razy na sekundę - tak wysoka i tak przewidywalna częstotliwość umożliwia pomiar czasu z dokładnością jednej sekundy na kilka, a nawet kilkanaście milionów lat.

Nowy minizegar, jak informuje jego konstruktor John Kitching z Państwowego Instytutu Standardów i Technologii w Boulder, USA, będzie nieco mniej dokładny – będzie tracił lub zyskiwał sekundę raz na trzysta lat. To i tak wielokrotnie precyzyjniej niż w przypadku standartowych zegarów kwarcowych. Dzięki znanym technologiom, twierdzi Kitching, zegary będzie można produkować na skalę masową. Zdaniem Kitchinga nowe zegary będzie można wykorzystać w wielu dziedzinach życia, chociażby w komunikacji satelitarnej. Zdaniem ekspertów nowymi zegarami mogą też zainteresować się producenci telefonów komórkowych.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
BBC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także