Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-04-30 | Ostatnia aktualizacja: 2008-04-30
Nanosilnik sterowany zmianami temperatury

Nanosilnik sterowany zmianami temperatury
‘Nanotransporter’ składa się z węglowych nanorurek, cylindrycznych molekuł z atomów węgla, pokrytych krótszymi, koncentrycznie ułożonymi nanorurkami, które mogą poruszać się wprzód i w tył, zupełnie jak wirnik. Metalowy ładunek może zostać przyczepiony do krótszej, ruchomej rurki, która może poruszać się z ładunkiem od jednego końca dłuższej nanorurki, do drugiego, albo obracać się wokół jej osi.
Naukowcy są w stanie sterować tym ruchem poprzez zmienianie temperatury na końcach dłuższej nanorurki. Krótsza nanorurka przemieszcza się z cieplejszego końca w stronę zimniejszego. Jest to pierwszy nanosilnik, który zmiany temperatury wykorzystuje do sterowania ruchem.
Ruch wzdłuż dłuższej rurki może być kontrolowany z dokładnością większą niż rozmiar atomu. Możliwość sterowania obiektami w nano skali może być w przyszłości niezwykle użyteczna.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Universitat Autonoma de Barcelona

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym się kierować przy wyborze wibroizolatora?
W ofercie Elesa+Ganter można znaleźć szereg elementów przeznaczonych do tłumienia wibracji. Każdy z nich powstał z myślą o innym zastosowaniu....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-