
Suwnice to popularne urządzenia transportu bliskiego, zaliczane do maszyn dźwignicowych. Ich głównym zadaniem jest przemieszczanie towarów w kilku płaszczyznach. W związku z częstym użytkowaniem i eksploatacją, suwnice jak każde inne urządzenia, narażone są na wystąpienie różnorodnych awarii. Jakie wyróżniamy najczęstsze przyczyny awarii? W jaki sposób można zapobiegać nieprzewidzianym przestojom w pracy? Jakie rozwiązania dostępne są obecnie na rynku? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Awarie suwnic – kiedy najczęściej?
O tym, czy dana suwnica jest bardziej lub mniej narażona na wystąpienie awarii, decydować będzie intensywność jej eksploatacji. Specjaliści z branży wskazują na to, że suwnice mogą pracować aż w 5 klasach wykorzystania – od nieregularnego do intensywnego. Stan obciążenia suwnicy może być również zróżnicowany i zależeć m.in. od takich czynników jak częstotliwość podnoszenia ładunków nominalnych. Oczywiste pozostaje także to, że im intensywniej suwnica pracuje pod obciążeniem nominalnym, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.
Najczęstsze awarie suwnic
Które z awarii urządzeń suwnicowych można byłoby zaliczyć do tych najczęściej występujących? Okazuje się, że mowa głównie o awariach elektrycznych, na czele z awariami styczników, sterowników oraz czasówek. Do tej grupy awarii z pewnością zaliczyć należy uszkodzone obwody sterowe lub wypalone styki. Z kolei do grupy awarii mechanicznych zalicza się m.in. awarie systemów hamowania spowodowane najczęściej mechanicznym zużyciem materiału, z którego wykonane zostały tarcze hamulcowe.
Nieprawidłowa eksploatacja suwnic
Do najczęstszych przyczyn awarii suwnic zalicza się złe użytkowanie tego rodzaju urządzeń. Z czym ono się wiąże? Dotyczy głównie przeciążania suwnic i podnoszenia ciężaru pod kątem. Co może powodować taka nieprofesjonalna eksploatacja? Jej efektem może być wystąpienie różnorodnych uszkodzeń mechanicznych – zarówno tych dotyczących całej konstrukcji nośnej, jak i cięgien.
Suwnica źle dobrana do obciążenia
Specjalistyczne przeglądy suwnic dokonywane przez wysokiej klasy specjalistów dowodzą, że jednymi z najczęstszych przyczyn wystąpienia awarii na tych urządzeniach pozostaje nieodpowiedni dobór maszyny do przewidywanego obciążenia. Suwnica eksploatowana częściej, niż wynikałoby to z grupy natężenia pracą, jest obciążona wystąpieniem licznych uszkodzeń zmęczeniowych. Jakie uszkodzenia należy do nich zaliczyć? Będą to pęknięte spoiny, odkształcenia konstrukcji, szybsze zużycie kół i łożysk, co z kolei prowadzić będzie do zatarcia łożysk. Co więcej, zbyt intensywne użytkowanie suwnicy może doprowadzić również do spowodowania ubytku w torach jezdnych. W jaki sposób można zapobiegać wystąpieniu tego rodzaju awarii? Warto położyć nacisk przede wszystkim na prawidłowy, optymalny dobór urządzenia do pracy, która ma być na nim wykonywana.
Niewłaściwa konserwacja suwnicy
Kolejną, bardzo częstą przyczyną awarii suwnic pozostaje niewłaściwa konserwacja urządzenia lub jej brak. Nieprowadzenie regularnych przeglądów suwnicy prowadzi do jej dewastacji, a zbyt intensywna eksploatacja maszyn sprawia, że takie części eksploatacyjne jak np. cięgna, zużywają się dużo szybciej. Warto pamiętać więc nie tylko o tym, by prowadzić systematyczne prace konserwacyjne na suwnicach, ale i zwiększać ich częstotliwość wówczas, gdy intensywnie eksploatuje się suwnicę. Im częściej i dokładniej będą prowadzone przeglądy, tym większa gwarancja tego, że uda się zapobiec wystąpieniu ewentualnych usterek. Jeśli chcemy mieć pewność fachowo przeprowadzonej konserwacji suwnicy warto ją oddać w ręce specjalistów takich jak Konecrances.
Kosztowna naprawa suwnic
Koszt naprawy nieprawidłowo eksploatowanych suwnic, notorycznie przeciążanych czy niewłaściwie konserwowanych, może być naprawdę wysoki. Co więcej, wiązać się będzie także z wystąpieniem przestojów w pracy, co z kolei będzie skutkować stratami dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Warto pamiętać więc o tym, by korzystać wyłącznie z profesjonalnych usług serwisowych i naprawczych oraz pilnować terminów przeglądów suwnic. Taka dbałość sprawi, że żywotność urządzeń będzie maksymalnie przedłużona, a w przedsiębiorstwie nie wystąpią żadne niepożądane przestoje w produkcji i nie tylko. Wybierając usługi naprawcze suwnic, warto kierować się doświadczeniem danej firmy serwisowej, rekomendacjami, doskonałą opinią przedsiębiorstwa na rynku oraz najwyższą jakością świadczonych usług. Wybierając usługi od najlepszych ma się tę pewność, że przyczyny awarii suwnic zostaną usunięte tak szybko, jak to tylko możliwe, a do tego efekty naprawy będą w pełni satysfakcjonujące!
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- konecranes.com

Czytaj także
-
Intralogistyka 4.0 w praktyce czyli automatyzacja transportu wewnętrznego z...
Logistyka wewnątrzzakładowa to ważny element łańcucha dostaw i jej usprawnianie w dużym stopniu poprawia efektywność działania przedsiębiorstwa....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-