Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-04-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-04-20
Naukowcy z Niemiec i Szkocji skonstruowali najszybszego na świecie dwunożnego robota.
Naukowcy z Niemiec i Szkocji skonstruowali najszybszego na świecie dwunożnego robota.
Naukowcy z Niemiec i Szkocji skonstruowali najszybszego na świecie dwunożnego robota.
Robot o nazwie RunBot jest najszybszym na świecie dwunożnym robotem wśród robotów swojego wzrostu. Mierzy 30 centymetrów i potrafi rozwinąć prędkość 3,5 ”długości nogi/s”. Pokonał tym samym dotychczasowego rekordzistę: Spring Flamingo, który był 4 razy wyższy, ale rozwijał prędkość zaledwie 1,4 ”długości nogi/s”.

Mechaniczny biegacz jest sterowany przez program komputerowy symulujący pracę neuronów kontrolujących ludzkie mięśnie podczas chodzenia. W przeciwieństwie do innych robotów RunBot posiada zaledwie kilka czujników, które sprawdzają, kiedy noga dotknęła ziemi oraz kiedy jest wysuwana do przodu.

Działanie programu sterującego jest bardzo proste – gdy jedna noga dotyka ziemi, druga natychmiast jest wysuwana do przodu, przesuwając środek ciężkości, a kolano jest wygięte dopóki czujnik w udzie nie da sygnału do wyprostowania i dotknięcia ziemi. Cykl powtarza się tak samo dla drugiej nogi. Większość chodzących robotów działa w dużo bardziej skomplikowany sposób, posługując się bardzo wieloma danymi o pozycji robota.

Naśladowanie sposobu w jaki natura rozwiązała problem chodzenia u ludzi znacznie uprościło konstrukcję robota dało bardzo dobre wyniki prędkości. Program imitujący działanie ludzkich neuronów pozwala robotowi lepiej uczyć się jak szybko chodzić. Gdy zmiana nie daje pożądanych rezultatów w prędkości, robot próbuje zwiększyć prędkość w inny sposób.

Na razie RunBot chodzi w kółko, zaczepiony do środka wysięgnikiem, jednak kolejna wersja ma być wolnostojąca. But Wörgötter – twórca „robosprintera” uważa, że „uwolnienie” powinno być łatwe, gdyż wysięgnik ma niewielki wpływ na stabilność chodu.

Przykład RunBota pokazuje jak świetne efekty w konstruowaniu robotów daje naśladowanie rozwiązań natury. Chodzące roboty takie jak Asimo Hondy wykorzystują niezwykle skomplikowane programy sterujące do utrzymania równowagi, zamiast wykorzystać bezwładność dokładnie tak, jak robią to ludzie i zwierzęta.

Filmy pokazujące robociego biegacza dostępne są pod adresami: http://www.ijrr.org/contents/25_03/abstract/geng/extension1.mpeg
http://www.ijrr.org/contents/25_03/abstract/geng/extension2.mpeg

RO

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
New Scientist
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :