Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-04-11 | Ostatnia aktualizacja: 2007-04-11
Niezniszczalny dom

Niezniszczalny dom
Naukowcy z University of Leeds NanoManufacturing Institute (NMI) stworzyli mur, który składa się z nano-polimerów. Gdy oddziałuje nań duże ciśnienie, zmienia o swój stan skupienia na płynny i wlewa się w powstałe szczeliny, gdzie zastyga tworząc twardą masę.
„To, co staramy się tu osiągnąć jest bardzo ekscytujące; staramy się wykorzystać polimery w warunkach o wiele trudniejszych i na większą skalę, niż było to dotychczas.” – powiedział profesor Terry Wilkins, kierownik NMI.
Mury domu będą zbudowane ze stalowych ram i gipsowych płyt o dużej wytrzymałości. Będą w nich umieszczone bezprzewodowe i pozbawione zasilania czujniki, oraz specjalnie skonstruowane etykiety działające na częstotliwościach radiowych, które będą gromadzić dużą liczbę danych o zachowaniach budynku, takich jak: naprężenia, wibracje, temperatura, czy wilgotność.
„Jeśli pojawią się jakieś problemy, sieć inteligentnych czujników zaalarmuje mieszkańców o zbliżającym się niebezpieczeństwie tak, by mieli oni czas uciec,” – dodał Wilkins.
„Naukowcy z Leeds są liderami na świecie w dziedzinie bezprzewodowych czujników pracujących w ekstremalnych środowiskach i trudnodostępnych miejscach. Nawet gdy budynek zawali się całkowicie, czujnik pozwoli zbadać przyczynę katastrofy,” – powiedział Roger Gregory z firmy instrumentem związanej z University of Leeds.
Tymczasem zespół profesor Anne Neville ze School of Mechanical Engineering wciąż pracuje nad nowymi nanopolimerami.
„Gdy znajdziemy już optymalną formułę, będziemy mogli w krótkim czasie rozpocząć produkcję tysięcy litrów płynnych ‘nanoczęści’, które będą domieszkowane do masy gipsowej.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-