
Naukowcy z University of Lincoln oraz Newcastle University opracowali nową technologię wizyjną robotów poruszających się samodzielnie, dzięki analizie zdolności wizualnych szarańczy.
Czteroletni projekt rozpoczął się w 2011 roku i finansowany jest w ramach funduszów Unii Europejskiej. Projekt prowadzą Profesor Shigang Yue z Wydziału Informatyki University of Lincoln oraz dr Claire Rind z Instytutu Neurologii w Newcastle University. Współpracują również z naukowcami z Niemiec oraz Chin.
Głównym celem badań jest stworzenie międzynarodowej platformy systemów wizyjnych, które są inspirowane naturą. Ważnym jest, by techniki wizyjne mogły być stosowane w różnych dziedzinach. System ma pozwalać odnajdywać robotowi drogę w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Biorąc pod lupę szarańczę, naukowcy stwierdzili, że jej zdolności widzenia pomagają o wiele efektywniej unikać kolizji niż w przypadku użycia radarów, czy detektorów podczerwieni, których działanie opiera się o skomplikowane obliczenia komputerowe.
Nowa technologia może być wykorzystana w rozwoju czujników kolizji w pojazdach drogowych. Może również pomóc w monitorowaniu oraz programowaniu gier komputerowych. Skorzysta na tym przemysł motoryzacyjny, a także szeroko pojęte systemy automatyki. Technologie tworzy wizualny system sterowania VSMC (Visually Stimulated Motor Control system), który opiera się o dwa czujniki ruchu oraz generator poleceń mechanicznych. Podczas gdy detektory oceniają odbierany obraz, generator wysyła komendy sterowanym silnikom.
Naukowcy wykorzystali fakt, że szarańcze analizują obrazy, a następnie przetwarzają informacje na ich temat bezpośrednio na impulsy elektryczne i chemiczne.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- roboticsmagazine

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czułość ludzkiej ręki w robotach
Czułość ludzkiej ręki w złożonych pracach montażowych i transferowych stanowi wzorzec dla innowacyjnego modułu kompensacyjnego, który upraszcza...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-