Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-03-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-03-03
Nowatorska metoda lokalizowania okrętów podczas sztormu
Nowatorska metoda lokalizowania okrętów podczas sztormu
Nowatorska metoda lokalizowania okrętów podczas sztormu
Zespół inżynierów z University of Alcalá de Henares (UAH) zaprezentował zupełnie nowatorski system wykrywania statków na morzu. Nowe rozwiązanie obejmuje „wykorzystanie technik sztucznej inteligencji oraz udoskonalenia w zakresie szablonów wykorzystywanych do selekcjonowania danych wejściowych.” – stwierdził Raúl Vicen kierujący zespołem z UAH.

Zespół opracował nową metodę detekcji, „która zdecydowanie przewyższa tę wykorzystywana dotąd, a przy tym cechują ja niskie koszty obliczeniowe i może działać w czasie rzeczywistym.” – stwierdził Vicen.

W pierwszej fazie, nowy system gromadzi informacje pochodzące z radaru wykorzystując szereg specjalnie do tego celu zaprojektowanych szablonów. Następnie wykorzystywana jest sztuczna sieć neuronowa MLP (multilayer perceptron), która potrafi uczyć się z otaczającego środowiska. Dzięki temu możliwe jest odróżnienie statków od fal zakłócających odczyty radaru podczas burz.

Nowa technika z powodzeniem testowana była na danych pochodzących z popularnego systemu radarowego działającego w zakresie częstotliwości od 7 do 12,5 gigaherców, zainstalowanego na niemieckiej platformie badawczej FINO-1 znajdującej się na Morzu Północnym.

„Fakt, iż uzyskaliśmy wyniki dla prawdziwych danych pokazuje, że metoda ta może z powodzeniem być instalowana w systemach radarowych okrętów i platform.” – stwierdził Vicen.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :