Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-04-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-04-20
Nowatorski miniaturowy czujnik do monitorowania oceanów
Nowatorski miniaturowy czujnik do monitorowania oceanów
Nowatorski miniaturowy czujnik do monitorowania oceanów
Naukowcy z Southampton University skonstruowali miniaturowy, bardzo precyzyjny i niedrogi czujnik, który zamocowany do ryby pozwala monitorować temperaturę i zasolenie oceanów.

Nowe czujniki, które równie dobrze mogą być mocowane do łodzi czy boi, zapewnią oceanografom i naukowcom zajmującym się klimatem ogromna ilość danych związanych z temperaturę wody, jej zasoleniem oraz zawartością tlenu.

Ze względu na ogrom i głębokość oceanów, bardzo trudno jest zgromadzić dość danych, by stworzyć szczegółowy ich obraz w czasie.

„Dziś jest to realizowane za pomocą bardzo kosztownych zdalnych pojazdów, łodzi podwodnych, ślizgaczy oraz czujników zrzucanych z łodzi.” – stwierdził Hywel Morgan z Southampton University. „Przełom pojawi się w momencie, gdy wyprodukujemy czujniki zminiaturyzowane i niedrogie na tyle, by móc je wykorzystywać w ilościach masowych.” – dodał.

Morgan wspólnie ze współpracownikami skonstruowali prototyp czujnika, który jest właśnie mniejszy, precyzyjniejszy i tańszy niż inne dostępne urządzenia tego rodzaju.

Jest on w stanie bardzo precyzyjnie rejestrować fizyczne, chemiczne i biologiczne dane potrzebne do monitorowania znaczących zmian klimatycznych. Na przykład, może mierzyć temperaturę z dokładnością do jednej tysięcznej stopnia Celsjusza.

Nowe urządzenie jest wielkości skuwki i zawiera w sobie małą baterię, czujnik oraz mikrochip ASIC (układ scalony z logiką opracowaną specjalnie dla określonej aplikacji lub urządzenia), który dokonuje pomiaru co minutę.

Ponieważ przesyłanie danych przez wodę jest trudne, czujnik został zaprojektowany, by przechowywać dane.

„Przełom polega na umożliwieniu bardzo precyzyjnego pomiaru temperatury, zasolenia oraz poziomu tlenu za pomocą jednego układu elektronicznego. Nigdy dotąd się to nie udało.” – stwierdził Morgan.

Możliwe to było dzięki wykorzystaniu do produkcji szklanej głowicy czujnika mikrolitografii. Zespół naukowców znalazł również nową metodę zapobiegania narastaniu na urządzeniu organizmów.

Wśród potencjalnych zastosowań nowych czujników wymienia się również monitorowanie stanu pitnej wody w zbiornikach oraz studniach.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :