Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-05-14   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14
Nowe technologie na EEC Katowice
Ilustracja nadesłana (Danfoss Poland )
Ilustracja nadesłana (Danfoss Poland )

W katowickim Spodku ruszył Europejski Kongres Gospodarczy, który potrwa do 15 maja. W dwóch ważnych panelach, 14 maja, udział wezmą przedstawicielski Danfoss Poland. Dorota Jezierska, odpowiedzialna za sprzedaż ogrzewnictwa w Danfoss Poland będzie dyskutowała o energetycznej rewolucji w budownictwie, a Aleksandra Stępniak konsultanka ds. efektywności energetycznej, o technologiach przyszłości w energetyce.

Nie ma wątpliwości, że obecnie decydujący wpływ na politykę i gospodarkę mają coraz bardziej intensywne mega trendy, a wśród nich zdecydowanie wyróżniają się zmiany klimatu oraz potrzeba transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki. Zgodnie ze specjalnych raportem IPCC (Międzyrządowy Panel ds. zmian klimatu) do roku 2030 powinnyśmy zredukować emisję CO2 o 45%, tak aby w roku 2050 być net zero emisyjni (net zero – ponieważ bardzo trudna jest całkowia eliminacja emisji pod uwagę bierze się również wychwytywanie CO2 z atmosfery)

Kluczową rolę w tych działaniach musi odgrywać efektywność energetyczna – również, a może przede wszystkim, ta dotycząca budynków.

Ogrzewając i chłodząc budynki wykorzystujemy 30% całkowitego zużycia energii w Unii Europejskiej, a tym samym odpowiadamy za 36% całkowitej emisji dwutlenku węgla. W gospodarstwach domowych, aż 80% zużywanej energii stanowi ciepło 87i chłód, dlatego tak istotne są nie tylko odpowiednie parametry sprzętu elektrycznego, ale również efektywność energetyczna samych budynków.

Należy pamiętać, że efektywność energetyczna budynków opiera się na trzech filarach – izlolacji i zastosowaniu stolarki o odpowiednich parametrach, efektywnym energetycznie i czystym źródle ciepła i/lub chłodu oraz co bardzo istotne – regulacji przepływu energii wewnątrz budynku. I właśnie potencjał kryjący się w optymalizacji systemów technicznych budynku – ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, ciepłej wody użytkowej i oświetlenia dostrzegła Komisja Europejska poświęcając zagadnieniu znaczną część zmienionej Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Sama optymalizacja systemów technicznych budynków w skali Europy pozwoliłaby na osiągniecie do roku 2030:

  • 14% celu w zakresie efektywności energetycznej w ramach „UE 2030";
  • Redukcję emisji o 156 Mt emisji CO2 – co jestrównowartością emisji wytwarzanych przez 82 miliony samochodów
  • 67 mld EUR rocznej oszczędności na rachunkach za energię w 2030 r.
  • Stworzenie dodatkowych 300 000 miejsc pracy w obszarze wytwarzania i instalowania energooszczędnych produktów i usług
  • Dzięki optymalizacji systemów technicznych budynku można osiągnąć średnio 30% oszczędności energii przy 2-letnim okresie zwrotu z inwestycji.

Efektywność energetyczna odgrywa istotną rolę zarówno w obszarze ekonomicznym, społecznym i zdrowotnym, jak i środowiskowym. Jest warunkiem skutecznej i sprawiedliwej transformacji gospodarczej. Dodatkowo umożliwia zastosowanie na szeroką skalę inteligentnych rozwiązań zarówno w obszarze energetyki, na poziomie krajowym i lokalnym, w obszarze inteligentnych miast, infrastruktury i budynków. I tu dochodzimy do kolejnego istotnego megatrendu jakim jest digitalizacja. Co nam daje digitalizacja? Przede wszystkim komfort i oszczędność – dzięki jak najefektywniejszemu wykorzystaniu mediów. Umożliwia zdalne sterowanie naszym domem, ale również szerzej – daje możliwość połączenia budynków między sobą i ich wzajemną współpracę. Umożliwia również współpracę pomiędzy budynkami a infrastrukturą miasta jaką tworzą zarówno sieci ciepłownicze, jak i sieci dystrybucyjne energii elektrycznej. To z kolei daje możliwość zarządzania popytem na energię, a także zapewnia bufor dla sieci pomagając wypłaszczyć krzywe obciążenia sieci.

Zapraszamy serdecznie na EKG w Katowicach, gdzie właśnie o takich inteligentnych technologiach będziemy dyskutować w dwóch równoległych panelach., Dorota Jezierska omówi szeroko problematykę efektywności energetycznej budynków, a także przedstawi inteligentne rozwiązania szeroko stosowane stosowane szeroko w budownictwie w Polsce i na świecie. Natomiast Aleksandra Stępniak weźmie udział w dyskuji na temat technologii przyszłości w energetyce.

Panele można oglądać również on line na stronie Kongresu. Wszystkie informacje o wydarzeniach EKG znajdują się w linkach:

Kongres:

http://www.eecpoland.eu/pl/

Panele:

http://www.eecpoland.eu/2019/pl/panel/3257.html
http://www.eecpoland.eu/2019/pl/panel/3278.html

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
Danfoss Poland sp. z o.o.

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.