Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-10-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-10-26
Nowe urządzenie mierzące lepkość ketchupu i nie tylko
Nowe urządzenie mierzące lepkość ketchupu i nie tylko
Nowe urządzenie mierzące lepkość ketchupu i nie tylko
Naukowcy z University of Sheffield skonstruowali urządzenie, które przewidzi jak płyny zachowywać się będą w określonych warunkach. Dzięki niemu będziemy mieli pewność, że różne produkty, od ketchupu do kosmetyków, będą właściwej konsystencji.

Technologia ta pozwala inżynierom monitorować w czasie rzeczywistym jak lepkość cieczy zmienia się w procesie produkcji, co ułatwia i upraszcza kontrolowanie właściwości płynów.

„Firmy wytwarzające płynne produkty potrzebują wiedzieć jak będą się one zachowywać w różnych warunkach, gdyż może to mieć wpływ na fakturę, smak, a nawet zapach produktu.” – stwierdziła Julia Rees z University of Sheffield.

Lepkość większości płynów zmienia się wraz z warunkami i projektanci często stosują skomplikowane równania matematyczne do określenia tego jakie te zmiany mogą być.

Teraz zespół z Sheffield opracował nowy sposób przewidywania tych zmian za pomocą nieinwazyjnego systemu sensorycznego przez który płyn po prostu przepływa. Czujnik przekazuje informacje do komputera, który wylicza granice możliwych zmian.

„Mierzenie lepkości płynów nazywa się reometrią. Możemy zbudować równania na całkowitą lepkość płynu, ale określenie lepkości wielu płynów jest po prostu bardzo skomplikowane. Zamiast tego, badamy te właściwości płynu, które możemy łatwo zmierzyć i zastosować potem do obliczenia lepkości. Skonstruowane przez nas urządzenie sensoryczne realizuje te obliczenia przy pomocy prostych procesów testowych.” – stwierdziła Rees.

Firmy tworzące nowe produkty będą w stanie włączyć nowe urządzenie do swojego środowiska, dzięki czemu nie będą musiały pobierać próbek i poddawać ich kosztownym i czasochłonnym testom laboratoryjnym.

Zespół Rees skonstruował laboratoryjny prototyp systemu, a teraz pracuje nad udoskonaleniem technologii.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :