Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-11-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08
Nowy algorytm symulujący pracę mózgu
Nowy algorytm symulujący pracę mózgu

Największe naukowe umysły od dawna próbują znaleźć sposób na przeniesienie zdolności przetwarzania ludzkiego mózgu w przestrzeń komputerową. Tworzenie algorytmów symulujących działanie jego i pojedynczych neuronów ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego marzenia.

Jedna z wielu prób została podjęta przez zespół naukowców z Niemiec, Japonii, Norwegii oraz Szwecji. Stworzyli wspólnie nowy algorytm, który pozwala symulować 100 miliardów połączeń neuronów, czyli prawie cały mózg. Niestety obecnie nie istnieje jednak superkomputer, który byłby w stanie przeprowadzić tak złożoną symulację.

Algorytm, o którym mowa tworzony jest za pomocą opensourcowego narzędzia do symulacji o nazwie NEST (Neural Simulation Tool), które jest szeroko stosowane przez społeczność naukową skupioną wokół tej tematyki. Jest to także bazowy symulator europejskiego projektu ludzkiego mózgu.

Naśladowanie tak skomplikowanego narządu wymaga połączenia wirtualnych neuronów z węzłami (komputerami o wielu procesorach wykonujących daną część obliczeniową). Nawet przy wykorzystaniu potężnych superkomputerów nie jest możliwe testowanie idei badaczy. Ich wcześniejszy algorytm zdołano zrealizować na petaskalowym superkomputerze w zaledwie jednym procencie.

Nadzieją pozostają eksaskalowe superkomputery, których dotychczas nie skonstruowano. Naukowcy przewidują, że po optymalizacji pamięci wymaganej przez system będzie za ich pomocą możliwe zrealizowanie przygotowanego przez nich eksperymentu.

Badacze opisali swój algorytm w białej księdze opublikowanej na łamach Frontiers of Neuroinformatics.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
fossbytes
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także