Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-11-07
Efento - polski pionier Internetu Rzeczy

Rejestratory temperatury

Krakowski start-up Efento wraz z 8 firmami z całej Europy, został wybrany przez hub:raum - inkubator Deutsche Telekom - do udziału w pilotażowym wdrożeniu produktów opartych o technologię NB-IoT (NarrowBand-IoT) - najnowocześniejszego standardu komunikacji dedykowanego dla Internetu Rzeczy (IoT). Projekt został wybrany spośród 12, które zakwalifikowano do udziału w warsztatach w stolicy Małopolski w ramach programu WARP NB-IoT.

 

Efento.jpg
Efento.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Efento przygotowuje sensor temperatury i wilgotności, który znajdzie zastosowanie w branży farmaceutycznej, transporcie produktów wrażliwych na zmiany temperatury (tzw. cold chain) i monitorowaniu warunków środowiskowych w halach produkcyjnych. W tej chwili kończą się prace wdrożeniowe związane z przygotowaniem urządzenia.

Sensor przeszedł już testy zgodności z nowym standardem, uzyskując certyfikat "NB-IoT tested" wydany przez hub:raum.

Program WARP NB-IoT skierowany był do start-upów działających w obszarze Internetu Rzeczy oraz rozwijających się firm pracującym nad rozwiązaniami w technologii NB-IoT. Korzyści udziału w inicjatywie to między innymi potencjalna inwestycja i wsparcie w przygotowaniu pilotażowego wdrożenia oraz możliwa komercjalizacja projektu między innymi w Polsce, Niemczech, Holandii, Austrii, Chorwacji, Grecji, Węgrzech i Słowacji, czyli na rynkach, gdzie Deutsche Telekom uruchomi sieć NB-IoT z na przełomie roku 2017/2018

NB - IoT to kluczowa technologia dla rozwoju Internetu Rzeczy, która umożliwia połączenie w jeden system setek tysięcy urządzeń.

Najważniejszą zaletą nowej sieci szkieletowej będzie możliwość bezpośredniej komunikacji z urządzeniami końcowymi, które będą pracować z zasilaniem bateryjnym nawet przez 10 lat.

Przykładowo czujniki rozmieszczone w lesie będą przekazywać dane o temperaturze i wilgotności gleby wprost do stacji bazowych, a następnie do platformy "w chmurze". Analiza danych "w chmurze" umożliwi szybką ocenę zagrożeń i powiadamianie odpowiednich służb.

Efento to jeden z największych europejskich producentów rejestratorów temperatury nowej generacji. Urządzenia Efento charakteryzują się uniwersalnością - mogą jednocześnie pracować w 3 konfiguracjach sprzętowych (samodzielnie, ze smartfonem, z gateway) i 4 trybach programowych (Logger, Inspector, Transport, Cloud).

Firma projektuje i produkuje elektronikę związaną z Internetem Rzeczy, przygotowuje aplikacje mobilne oraz platformę "w chmurze". Efento eksportuje m.in. do Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Skandynawii i na Węgry. Więcej informacji na www.efento.pl.

hub:raum to inkubator Deutsche Telekom, który wspiera start-upy w rozwoju biznesu pod skrzydłami wiodącego europejskiego telekomu, zapewniając im finansowanie projektu od podstaw oraz prowadząc programy w wielu obszarach, takich jak: komunikacja i łączność, sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy i rozwiązania dla inteligentnych domów. Od 2012 roku hub:raum zgromadził w portfolio ponad 20 inwestycji oraz stworzył ekosystem, na który składa się około 200 partnerskich startupów. Więcej informacji na www.hubraum.com.

Firmy zakwalifikowane do pilotażowego wdrozenia produktów w sieci NB-IoT


1. BS2 Sicherheitssysteme (Niemcy) – firma zajmująca się monitorowaniem korozji w obszarze infrastruktury i budownictwa.
2. Digitanimal (Hiszpania) – zintegrowana platforma usług składająca się z urządzeń IoT i algorytmów, wspierająca rolników w zwiększeniu ich rentowności i poprawy dobrostanu zwierząt.
3. Efento (Polska) koncentruje się na rozwiązaniach w dziedzinie IoT i komunikacji M2M w branżach spożywczej, medycynie i farmacji. Oferuje zintegrowane rozwiązanie do monitorowania i analizy danych na podstawie różnych parametrów fizycznych.
4. IoT.water (Czechy) – system umożliwia zdalne odczyty liczników wody, a dane mogą być przesyłane za pośrednictwem sieci NB-IoT.
5. Istmos (Grecja) – rozwiązanie umożliwia śledzenie szczegółów dotyczących warunków transportu i magazynowania poszczególnych butelek wina, otwierając zupełnie nowe możliwości i modele biznesowe na rynku wina.
6. Meazon (Grecja) oferuje rewolucyjny i ekonomiczny sposób pozyskiwania danych z czujników energii oraz łączenia ich z analizą Big Data, interfejsami API i usługami online dla rynku energetycznego.
7. Sensolus (Belgia) łączy nieenergetyczne zasoby bezpośrednio z chmurą, dzięki czemu stają się one cyfrowe, odblokowując w ten sposób nadwyżkę pojemności zasobów fizycznych i umożliwiając natychmiastowe wyszukiwanie, utrzymanie i płacenie za każde użycie.
8. Smart Sense (Chorwacja) opracowuje niewielką, elastyczną, modułową, niedrogą i łatwą do wdrożenia stację monitorowania jakości powietrza, a także platformę IOT i aplikację internetową, służącą do wizualizacji i prezentacji zebranych danych.
9. ToolSense (Austria) – oferuje łączność i analizę danych czujników dla mobilnych narzędzi elektrycznych.

 

Autor:
psz
Źródło:
www.pap.pl
Dodał:
Efento Sp. z o.o.

Czytaj także