Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-01-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-01-21
Nowy detektor chemikaliów wykorzystuje bliską podczerwień
Nowy detektor chemikaliów wykorzystuje bliską podczerwień
Nowy detektor chemikaliów wykorzystuje bliską podczerwień
Naukowcy z Advanced Technology Institute Surrey University we współpracy z firmą ZiNIR opracowali detektor chemiczny wykorzystujący bliską podczerwień (NIR), który może być wykorzystywany do monitorowania środowiska, albo w systemach bezpieczeństwa.

Dzięki miniaturyzacji technologii NIR oraz wykorzystywaniu bazy danych spektrów, urządzenie może zidentyfikować chemiczny skład substancji w przeciągu kilku sekund z zastosowaniem techniki ‘wskaż, wciśnij i odczytaj’ (point, click, read).

Trzymane kilka centymetrów od próbki, urządzenie przypominające latarkę świeci przez kilka sekund, podczas których spektrometr analizuje światło odbite przez próbkę. Każda substancja chemiczna ma swój unikatowy ‘odcisk’ spektralny, który poprzez porównanie go z podobnymi sygnaturami umieszczonymi w bazie, umożliwia identyfikację tejże substancji.

„Urządzenie to wskaże dokładnie jakie chemikalia i w jakiej koncentracji znajdują się w badanej próbce,” – powiedziała Tracy Nuttall, dyrektor ZiNIR.

Nuttall podkreśla, że istnieją wprawdzie detektory wykorzystujące bliską podczerwień, jednakże w przeciwieństwie do tego, wymagają one do analizy zewnętrznych urządzeń.

Każda aplikacja wymaga innej bazy danych. Stworzenie niektórych z nich będzie wymagało współpracy, gdyż ZiNIR nie ma dostępu do takich chemikaliów, jak narkotyki, czy materiały wybuchowe.

„Bliska podczerwień jest szczególnie dobra do wykrywania zanieczyszczeń gruntu,” – powiedziała Nuttall. „Gdy budowniczowie, albo deweloperzy zamierzają zakupić ziemię, albo starać się o zezwolenie na budowę, muszą znać jej stan. Dzięki temu urządzeniu można łatwo i tanio zbadać nawet kilkadziesiąt lokalizacji. Metoda ta jest zdecydowanie oszczędniejsza, niż pobieranie próbek i przesyłanie ich do laboratorium.”

„Może być również wykorzystywane do wykrywania narkotyków,” – powiedziała Nuttall. „Bliska podczerwień dobrze sprawdza się przy identyfikacji kokainy.”

Nuttal zaznacza również, że ta metoda jest bezdotykowa i umożliwia dokonanie analizy przez szkło, czy przezroczysty plastik, co jest szczególnie użyteczne na lotniskach.

Obecnie ZiNIR pracuje nad poprawieniem optyki, zmniejszeniem wagi oraz ustaleniem ostatecznego wyglądu urządzenia.

Firma ma nadzieję, że pierwsze egzemplarze pojawią się jeszcze w tym roku, a finalny produkt zostanie zaprezentowany w połowie 2009 roku.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także