
Robotyczna proteza nogi opracowana przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Beihang oraz Uniwersytetu w Aalborg jest uważana za pierwszy egzoszkielet , który precyzyjnie odwzorowuje naturalny ruch kolana.
Prototyp urządzenia został zaprojektowany po to, aby pomagać we wzmacnianiu mięśni ofiarom udaru i pacjentom sparaliżowanym, dając szansę na odzyskanie możliwości chodzenia. Proteza jest jedną z pierwszych, której konstrukcja skupia się w szczególności na stawie kolanowym. Samo kolano stanowi jeden z najbardziej złożonych układów mechanicznych w organizmie człowieka, którego prawidłowe działanie jest niezbędne podczas chodzenia.
Ruch sztucznego stawu kolanowego – pracującego równolegle ze stawem pacjenta – jest efektem pracy mechanizmu naśladującego zachowanie mięśni szkieletowych rozprowadzonych wzdłuż powierzchni stawowych. Taka konstrukcja pomaga w adaptacji egzoszkieletu i stymulacji włókien mięśniowych chorej osoby. Precyzyjne wykonanie oraz zachowanie analogicznej liczby stopni swobody mechanizmu w stosunku do naturalnego rozwiązania dają urządzeniu ogromne możliwości w zakresie leczenia i rehabilitacji.
Zespół pracuje nad szeregiem interfejsów dedykowanych do sterowania egzoszkieletem. Naukowcy biorą pod uwagę wykorzystanie sygnałów elektrycznych z mięśni pacjenta (EMG) oraz mózgu (EEG). Najbliższym celem badaczy z Chin i Szwecji jest przeprowadzenie testów klinicznych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Naturalny chód ze sztuczną stopą
Naturalny chód pomimo amputacji – nowo opracowana proteza D-Ankle od Design Pro Technology sprawia, że to możliwe. Zamiast...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-