Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-04-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-04-19
Nowy sensor 3D pozwoli robotom widzieć tak, jak ludzie
Nowy sensor 3D pozwoli robotom widzieć tak, jak ludzie
Nowy sensor 3D pozwoli robotom widzieć tak, jak ludzie
W ramach współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej projektu badawczego TACO (Threedimensional Adaptive Camera with Object detection and foveation – trójwymiarowa kamera adaptatywna z detekcją obiektów i zmian kształtu) powstanie sensor umożliwiający robotom widzenie w trzech wymiarach, w sposób podobny do ludzi. W przyszłości będą mogły go wykorzystywać urządzenia sprzątające, działające w przemyśle wytwórczym, branży medycznej i wielu innych, w tym także roboty – asystenci człowieka.

TACO wykorzysta trójwymiarowe rozpoznawanie powstawania nierówności, co znacznie poprawi możliwości systemów wizyjnych. Umożliwi to między innymi otrzymywanie obrazów z detalami powierzchni i szybką detekcję obiektów w celu określenia obszarów zainteresowania systemu wizyjego. Podobnie jak człowiek, robot wyposażony w sensor TACO będzie w stanie skupić się na najważniejszych obiektach w swoim otoczeniu, skanować je i monitorować ich szczegóły.

Czujniki TACO będą stanowiły lepsze i tańsze rozwiązanie dla systemów wizyjnych 3D niż dzisiejsze skanery laserowe. Jak mówi Jens T. Thielemann kierujący projektem, sensor zapewni nawet 10-krotnie lepszą rozdzielczość niż obecne rozwiązania.

Głównym celem projektu TACO jest stworzenie elastycznego, kompaktowego, wydajnego i niedrogiego trójwymiarowego systemu wizyjnego. Zasadniczymi etapami prac będą: opracowanie koncepcji różnicowania poziomem zainteresowania systemu obiektami obserwowanymi i stworzenie skanera 3D oraz oprogramowania, które będzie go obsługiwać.

Projekt TACO skupia 4 instytuty badawcze, 2 firmy przemysłowe i uniwersytet, z których wszystkie mają europejskie siedziby (w Austrii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Norwegii). Każdy z zaangażowanych podmiotów posiada inne doświadczenia i specjalizacje, które wspólnie pomogą zrealizować poszczególne etapy prac nad stworzeniem systemu.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :