Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2023-11-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-11-07
Nowy sposób na teleobecność
fot. pixabay
fot. pixabay

Większość robotów do teleobecności to w zasadzie zdalnie sterowane tablety, którymi można poruszać po pomieszczeniu. System VRoxy wyróżnia się tym, że jego robot naśladuje ruchy użytkownika, a także sam nawiguje się w różne miejsca w przestrzeni, w której pozostaje. System jest rozwijany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Cornella i Uniwersytetu Browna.

W swojej obecnej formie funkcjonalnej prototyp robota VRoxy składa się z rurowej kratownicy z tworzywa sztucznego z napędzanymi silnikiem kołami umieszczonymi na spodzie konstrukcji oraz ekranem wideo na jej szczycie. Na górze znajduje się również automatyczny wskaźnik i dookólna kamera Ricoh Theta V.

Podczas użytkowania zdalny operator nosi gogle Quest Pro VR. To odróżnia VRoxy od wielu innych systemów teleobecności odtwarzających gesty, w których wymagane są stosunkowo duże i złożone konfiguracje sprzętowe zarówno w lokalizacji użytkownika, jak i obserwatora.

Za pomocą zestawu do wizualizacji użytkownik może przełączać się pomiędzy wciągającym podglądem na żywo lub wstępnie zeskanowanym widokiem mapy 3D całej przestrzeni, w której znajduje się robot. Po wybraniu miejsca docelowego na mapie maszyna autonomicznie pokonuje trasę. Po przybyciu gogle automatycznie przełączają się na widok pierwszoosobowy z kamery VRoxy.

Ta funkcjonalność nie tylko oszczędza użytkownikowi kłopotów związanych z ręcznym prowadzeniem robota z miejsca na miejsce, ale także zapobiega zawrotom głowy, które mogą wystąpić podczas oglądania transmisji wideo na żywo z robota, gdy ten pozostaje w ruchu.

Gogle VR monitorują mimikę oraz ruchy oczu użytkownika i odtwarzają je w czasie rzeczywistym na awatarze w miejscu teleobecności. Zestaw rejestruje również ruchy głowy, które robot naśladuje, odpowiednio przesuwając lub przechylając ekran za pomocą przegubowego mocowania. Kiedy natomiast użytkownik fizycznie wskaże palcem coś w zasięgu wzroku swojego zestawu VR, wskaźnik robota przesunie się, aby pokazać ten sam kierunek w świecie rzeczywistym. W przyszłości badacze mają nadzieję wyposażyć robota w dwa ramiona sterowane przez użytkownika.

Podczas testów istniejącego systemu VRoxy zespół naukowców wykorzystał go do poruszania się tam i z powrotem korytarzem między laboratorium a biurem, gdzie operator współpracował z wieloma osobami przy różnych zadaniach.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
drivesncontrols
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także