
Interfejs mózg-mózg udało się do tej pory zrealizować przy wykorzystaniu dwóch szczurów laboratoryjnych. Rajesh Rao, który studiuje neurologię obliczeniową na Uniwersytecie w Waszyngtonie poszedł krok dalej. Z powodzeniem udało mu się kontrolować rękę kolegi, Andrea Stucco za pomocą własnego umysłu. Zrobił to za pomocą... Skype'a.
Eksperyment mający miejsce 12 sierpnia tego roku wyglądał następująco:
W swoim laboratorium na miasteczku akademickim, Rao umieścił na swojej głowie elektrody podłączone do maszyny EEG. Za pomocą elektrod urządzenie było w stanie wykryć aktywność elektryczną mózgu.
Tymczasem po drugiej stronie kampusu, Stocco ubrany został w czepek, który był podłączony do maszyny TMS, która oddziałuje na mózg śródczaszkowo. Urządzenie to był zdolne do aktywacji cewki magnetycznej, która została zintegrowana z nerwami odpowiedzialnymi za ruch jego ręki.
W laboratorium Rao, naukowiec obserwował ekran wyświetlający grę wideo, w której należało nacisnąć klawisz spacji, by zestrzelić rakietę. W ową grę grał Stocco. Rao wyobraził sobie, że naciska spację. EEG wykryło to jako sygnał elektryczny, który wysłany poprzez Skype dotarł do maszyny TMS w laboratorium Stocco. To aktywowało cewkę, odpowiedzialną za ruch studenta, który zestrzelił rakietę, a wymuszony ruch odczuł jako nerwowy tik.
Naukowcy zamierzają nawiązać w następnych próbach dwukierunkową komunikację. Chcieliby również nauczyć się przekazywać między mózgami złożone pakiety informacji. Docelowo chcą, by technologia była wykorzystana do wspomagania nieuprawionych osób do lądowania samolotu w sytuacjach, kiedy nie może tego zrobić pilot lub do komunikacji z niepełnosprawnymi.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Analizator AWK 3D, urządzenie do pomiaru uziarnienia i kształtu cząstek...
ABSTRAKT Zbudowano analizator AWK 3D służący do: trójwymiarowego pomiaru w warunkach laboratoryjnych uziarnienia materiałów sypkich (w tym...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-