Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-02-28 | Ostatnia aktualizacja: 2011-02-28
Odbudowuje się rynek zarządzania produkcją CPM

Odbudowuje się rynek zarządzania produkcją CPM
„Obecnie, popyt na rozwiązania produkcji jest wciąż ograniczony przez niedawny kryzys. Wraz z poprawianiem się sytuacji w globalnej gospodarce, firmy poluzowują swoja politykę inwestycyjną znów zwracając się w stronę rozwiązań CPM.” – stwierdził Tom Fiske, starszy analityk ARC, główny autor raportu. „Kolejnym obszarem zainteresowania będą aplikacje produkcji, gdyż firmy zastępują tworzone przez siebie systemy i modernizują przestarzałe, by przenieść funkcjonowanie zakładu na wyższy poziom i uczynić je bardziej opłacalnym.” – dodał.
Rozwiązania CPM charakteryzują się trzema zasadniczymi obszarami funkcjonalności, które obejmują planowanie, działanie oraz informowanie. Segment planowania składa się z takich funkcjonalności, jak: krótkoterminowe planowanie produkcji oraz symulowanie i modelowanie produkcji. Funkcje planowania pozwalają określić co produkować, kiedy produkować i jakie urządzenia wykorzystać.
Segment działania związany jest z potrzebą stałego poszukiwania nowych, lepszych sposobów kontrolowania urządzeń oraz efektywniejszego działania zakładów.
Wreszcie, celem segmentu informowania jest gromadzenie, magazynowanie, organizowanie i komunikowanie danych oraz informacji. Obejmuje to: rejestrowanie danych, analizę wydajności oraz raportowanie.
Osiągnięcie oraz utrzymanie opłacalności produkcji staje się coraz trudniejsze przez niepewność i zmienność kosztów energii, surowców, wody oraz innych zasobów, a także coraz bardziej skomplikowane zarządzanie ryzykiem i zgodnością. Kluczowymi czynnikami wyróżniającymi rozwiązania CPM w ostatnim roku były: poprawiona przejrzystość, niższy koszt posiadania oraz obniżenie kosztów produkcji. Natomiast mniejsze znaczenie w tym okresie miało zrównoważenie, głównie przez trudną sytuację ekonomiczną. Sukces na dzisiejszym rynku wymaga zręczności oraz efektywnego wykorzystania zarówno fizycznych, jak i ludzkich zasobów tak, by zakłady mogły płynnie realizować wyznaczone cele, a przy tym wykorzystywać nadarzające się okazje bez konieczności rezygnacji z jakości czy bezpieczeństwa. Producenci muszą wykorzystać potężne, a niedrogie rozwiązania CPM, które zapewniają korzyści w takich obszarach, jak: doskonałość działania, zgodność, synchronizacja łańcucha dostaw oraz kreowanie wartości dynamicznej.
Dzisiaj, użytkownicy muszą mieć możliwość śledzenia i namierzania produktów w zakładach oraz w łańcuchu dostaw. Niektóre branże wymagają większej szczegółowości oraz bogatszych funkcjonalności, podczas gdy inne potrzebują możliwości śledzenia czy zabezpieczenia przed podrabianiem. W zależności od branży, śledzenie i namierzanie może obejmować śledzenie i namierzanie surowców, produkcji, działania czy informacji związanej ze śledzeniem produktu w drodze do klienta bądź sprzedawcy detalicznego. Większość oprogramowania tego rodzaju skupia się na liniach pakujących i zaprojektowana jest tak, by minimalizować wpływ na zmiany dotyczące linii oraz jej efektywność. Oprogramowanie takie silnie oparte jest na współpracy, zintegrowane z innymi rozwiązaniami i technologiami, w tym ERP oraz systemami automatyki, a także innymi aplikacjami.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ARC

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak skutecznie zarządzać komponentami SMD w nowoczesnej produkcji?
Zarządzanie komponentami SMD to proces, który zwykle nie przyciąga uwagi – dopóki wszystko działa sprawnie. Jednak wystarczy jedno...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-