Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-03-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-03-15
Oprogramowanie obliczające akustykę wnętrz
Oprogramowanie obliczające akustykę wnętrz
Oprogramowanie obliczające akustykę wnętrz
Zespół naukowców z Cardiff University opracowuje oprogramowanie, które mogłoby pomóc architektom projektować akustykę wnętrz, w których obecna będzie duża liczba rozmawiających ze sobą ludzi. Oprogramowanie mapujące dźwięk wykorzystuje zasadę ludzkiego słuchu i ma posłużyć architektom do wyeliminowania niepożądanych dźwięków.

Nowe oprogramowanie tworzy mapy słyszalności wnętrz i wskazuje miejsca, w których rozmowa nie będzie w hałasie słyszalna. Architekci mogą dzięki niemu tak dostosować wnętrze, by zredukować pogłos i maksymalnie poprawić słyszalność. Oprogramowanie to służy architektom do przewidywania akustyki takich miejsc, jak teatry, czy dale koncertowe.

„Wiele wysiłku włożono w to, by zrozumieć akustykę w miejscach przeznaczonych publicznych wystąpień.” – powiedział John Curling, lider projektu. „Jednakże równocześnie niewiele dotąd zostało zrobione, by poprawić akustykę przestrzeni naszych codziennych spotkań, mimo iż pomogło by nam to w życiu towarzyskim i zawodowym.” – dodał.

Nowe oprogramowanie generuje przy tym wyniki znacznie szybciej niż inne tego rodzaju programy. Kluczem do jego możliwości jest efektywność obliczeniowa.

Równanie matematyczne traktuje system stereofoniczny jak bank mikrofonów kierunkowych, z których każdy działa na innej częstotliwości i ma inny obszar całkowitej głuchoty.

Równanie powstało w ramach badań nad tym jak ludzie odbierają dźwięki stereofonicznie poruszając się w głośnych pomieszczeniach i jak źródła hałasu wzajemnie na siebie działają. Oznacza to, że może ono precyzyjnie oszacować jakość akustyki w każdym punkcie wnętrza, którym zbierają się ludzie.

Architekt będzie mógł zatem wprowadzić projektowane wnętrze do komputera i sprawdzić jego akustykę za pomocą programu.

Następnie automatycznie powstanie mapa słyszalności, dzięki której architekt będzie mógł modyfikować wymiary wnętrza, jego kształt, albo wykorzystane materiały.

„Naszym celem jest obecnie znalezienie firmy, która umożliwi nam rozwinięcie oprogramowania i wprowadzenie go na rynek.” – powiedział Curling. „Mamy nadzieję, że będzie ono dostępne architektom w przeciągu najbliższych 12 miesięcy.” – dodał.

(lk)
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także