Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-11-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-11-30
Oprogramowanie Rockwell Automation

Zmaksymalizowanie korzyści wynikających z automatyzacji procesów produkcyjnych

Oprogramowanie Rockwell Automation

Automatyzacja jest najważniejszym trendem obserwowanym w dziedzinie przemysłu. Przedsiębiorstwa na całym świecie wdrażają rozwiązania z zakresu m.in. inteligentnych maszyn, co ma na celu zwiększenie wydajności produkcji, ograniczenie kosztów oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Dzięki automatyzacji można również przykryć ogromne problemy na rynku zatrudnienia, czyli po prostu niedobory pracowników.

 

Jednym z czołowych dostawców systemów automatyki jest amerykańskie przedsiębiorstwo Rockwell Automation. Rozwiązania tej firmy pozwalają na kompleksowe zrealizowanie idei automatyzacji przemysłu, ponieważ Rockwell Automation dostarcza nie tylko poszczególne elementy systemu (jak sterowniki czy czujniki), ale również specjalistyczne oprogramowanie.

W tym artykule przyglądamy się dostępnemu oprogramowaniu Rockwell Automation, z którego coraz chętniej korzystają również polskie przedsiębiorstwa.

 

Oprogramowanie Rockwell Automation do projektowania i konfiguracji

Przegląd oprogramowania Rockwell Automation zacznijmy od środowiska Studio 5000, które łączy w sobie elementy inżynierii i projektowania, tworząc warunki do optymalizowania wydajności pracy zakładu oraz skrócenia czasu odbioru technicznego.

Środowisko Studio 5000 od Rockwell Automation obejmuje:

 • Studio 5000 Architect– jest to zintegrowane środowisko inżynierskie, pozwalające skrócić czas potrzebny do zbudowania kompletnego systemu automatyki bazującego na sterownikach klasy Logix oraz oprogramowaniu FactoryTalk View. Studio 5000 Architect pozwala zarządzać wieloma konfiguracjami i projektami środowiska Studio 5000 z jednego miejsca.
 • Studio 5000 View Designer– jest to środowisko projektowania dla terminali graficznych PanelView 5000, które umożliwia integrację z Logix i tym samym zapewnia większą wydajność operatora (jak również podnosi bezpieczeństwo i poprawia komfort pracy).
 • Studio 5000 Logix Designer– jest to oprogramowanie zastępujące RSLogix 5000, które umożliwia programowanie systemów dyskretnych, procesowych, wsadowych, aplikacji ruchu, bezpieczeństwa i systemów opartych na napędach.
 • Studio 5000 Application Code Manager– tutaj mamy do czynienia z oprogramowaniem umożliwiającym tworzenie własnych funkcji i bibliotek rozwiązań przeznaczonych do wielokrotnego użytku.
 • Studio 5000 Logix Emulate– z tego oprogramowania korzystamy w celu wirtualnego testowania aplikacji stworzonych w środowisku Studio 5000.
 • Studio 5000 Simulation Interface– jest to moduł przeznaczony do łączenia układów sterowania z narzędziami symulacyjnymi i modelującymi.

 

Oprogramowanie Rockwell Automation do wizualizacji i raportowania

Ważnym elementem oferty Rockwell Automation jest oprogramowanie FactoryTalk. Mamy tutaj do czynienia z zaawansowanym środowiskiem umożliwiającym tworzenie interfejsu zarówno dla pojedynczej maszyny, jak i całego systemu nadzorującego pracę linii produkcyjnej przedsiębiorstwa.

Na środowisko FactoryTalk składają się:

 • FactoryTalk View Studio– dostępne w wersji Machine Edition (dedykowane tworzeniu aplikacji na panele operatorskie z rodziny PanelView +) oraz Site Edition (do tworzenia aplikacji wizualnych stacji operatorskich).
 • FactoryTalk ViewPoint– oprogramowanie umożliwia przeglądanie aplikacji graficznych, śledzenie trendów oraz monitorowanie alarmów z dowolnej lokalizacji.
 • ThinManager– jest to oprogramowanie upraszczające zarządzanie złożonymi systemami składającymi się z wielu aplikacji wykorzystywanych w środowisku przemysłowym.
 • FactoryTalk Historian– zadaniem tej aplikacji jest archiwizowanie danych, które są niezbędne do efektywnego zarządzania procesami produkcyjnymi.

 

Oprogramowanie Rockwell Automation na potrzeby produkcji

W ofercie Rockwell Automation znajdziemy również oprogramowanie dedykowane zarządzaniu środowiskiem produkcyjnym. Bazuje ono na oprogramowaniu FactoryTalk View, a w szczególności:

 • FactoryTalk MaintenanceSuite– jest to kompletny zestaw narzędzi zapewniających dostęp do zasobów produkcyjnych w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie pozwala zarządzać, konfigurować i śledzić zmiany, ale oferuje również szereg innych funkcji.
 • FactoryTalk AssetCentre– jest to oprogramowanie, które pozwala zabezpieczać, zarządzać, kontrolować wersje, monitorować oraz raportować wszelkie informacje dotyczące automatyki w obiekcie przemysłowym. AssetCentre ma decydujący wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa zarządzania Assetami w zakładzie pracy, m.in. oferując funkcję tworzenia automatycznych kopii zapasowych.

Więcej o oprogramowaniu Rockwell Automation i najważniejszych funkcjach poszczególnych środowisk programistycznych można przeczytać w artykule na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/oprogramowanie-rockwell-automation-przeglad-dostepnych-rozwiazan/.

W wyborze i wdrożeniu odpowiedniego oprogramowania Rockwell Automation pomogą eksperci RAControls, oficjalnego dystrybutora rozwiązań renomowanej amerykańskiej firmy w Polsce.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
racontrols.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także