Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-07-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-07-28
Papierowe mikroczujniki
Papierowe mikroczujniki
Papierowe mikroczujniki
Naukowcy opracowali papierowe mikrosensory, które mogą służyć jako detektory chemikaliów, zmian temperatury, czujniki pojawiania się korozji oraz zmian biologicznych w próbce.

Jaehwan Kim z koreańskiego Iaha University powiedział, że nowe oblicze papieru celulozowego - jako tzw. inteligentnego materiału zostało odkryte przypadkowo. Stosunkowo niedawno zaobserwowano na powierzchni rozciąganego z dużą siłą papieru pojawiające się indukowane napięcie elektryczne.

"Papier również aktywnie reaguje na przyłożone pole elektryczne. Stąd tego typu materiał naukowcy nazwali elektro-aktywnym papierem (ang. electro-active paper - EAPap)" – dodał dr. J. Kim.

Elektro-aktywny papier (EAPap) jest doskonałym materiałem bazowym dla różnego rodzaju miniaturowych urządzeń elektrycznych ze względu na jego niską masę, łatwą dostępność, niską cenę oraz "ekologiczność" - papier jest w pełni wtórnie przetwarzalny.

Naukowcy koreańscy współpracujący z doktorem Jaehwan Kimem opracowali prostą technikę, która umożliwia produkcję papierowych sensorów. Polega ona tym, że elektrody metalowe, np. złote nanoszone są na papier za pomocą polimerowego stempla.

Pierwszym etapem jest wytworzenie odpowiedniego silikonowego stempla zawierającego pożądany układ elektrod. Następnie na powierzchnię stempla nanosi się chemiczny preparat, który ułatwi oderwanie złota od stempla i napyla się cienką warstewkę metalu (np. złota).

Kartkę papieru należy również chemicznie zmodyfikować, tak by jej powierzchnia silniej łączyła się ze złotem niż powierzchnia stempla. Stempel należy z dużą siłą odcisnąć na papierze i delikatnie oderwać, by złoto wiązane chemicznie z powierzchnią kartki nie uległo uszkodzeniu" - opisał dr Jaehwan Kim.

Dodatkowo naukowcy pokazując możliwości swojego wynalazku, zaprezentowali również naniesiony na kartkę papieru układ elektroniczny przetwarzający energię zgromadzoną w mikrofalach na prąd elektryczny.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także