Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-02-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-02-05
Pierwszy grafenowy nadajnik
Pierwszy grafenowy nadajnik
Pierwszy grafenowy nadajnik

Mieliśmy już procesor skonstruowany na bazie grafenu. W 2010 roku stworzyli go naukowcy z IBM, chcąc przekonać siebie i świat, że możliwe jest zastosowanie go w nowoczesnych komputerach. Taktowanie na poziomie 100 GHz, które udało im się osiągnąć, zadziwiło wszystkich. Tym razem postanowili stworzyć całkiem inny układ scalony w oparciu o ten niezwykły materiał – grafenowy nadajnik. Jak im się to udało, i czy wraz z jego budową jesteśmy coraz bliżej zapowiadanej rewolucji w informatyce?

Jednoatomowa struktura materiału niełatwo łączy się z krzemem. Dotychczasowe układy scalone na bazie grafenu były obudowywane warstwami krzemu, co prowadziło niejednokrotnie do uszkodzenia jednostki logicznej.

Nadajnik zbudowany przez IBM korzysta z przewrotnego pomysłu, jakim jest umieszczanie grafenowych domieszek na gotowym układzie krzemowym. Według naukowców, takie podejście niezwykle upraszcza technologię produkcji, bo pozwala korzystać już z gotowej – nieznacznie tylko zmodyfikowanej.

Badaczom za pomocą nadajnika udało się nadać komunikat IBM w formie binarnej. Korzystali z pasma 4,3 GHz, a zmierzona prędkość transmisji wyniosła 20Mb/s. Prędkość ta może być tysiące razy większa, jednak ta, którą zarejestrował IBM zamknęła zakres pomiarowy, którego użyli.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
giznet
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także