
Naukowcy ze Stanford stworzyli pierwszy na świecie komputer pracujący na procesorze wykonanym wyłącznie z nanorurek. System jest, póki co mało wydajny i bardzo prosty w konstrukcji. Mimo to, badania pokazują, że krzem posiada w przyszłości zdrowe alternatywy.
Procesor opracowany przez zespół badaczy ma moc porównywalną z układem Intel 4004 z 1971 roku. Wykonuje proste zadania, takie jak monitoring operacji, czy pobieranie i wysyłanie danych. Składa się ze 142 tranzystorów zbudowanych z nanorurek o długości od 10 do 200 nanometrów.
Naukowcy udowodnili, że tranzystory zbudowane z nanorurek o długości 10 nanometrów pracują szybciej niż porównywalne, stworzone z innych materiałów. Poza tym są o wiele bardziej efektywne energetycznie – w niektórych przypadkach nawet o rząd wielkości.
By zapanować nad chaotycznym wzrostem węglowych rurek, trzeba było opracować nową technikę, która polegała na hodowaniu ich na kwarcu, a następnie przenoszeniu na krzemowe podłoże. Mimo, że procesor nie jest obecnie najszybszy, w przyszłości może się takim stać. Zbudowany został, bowiem z ilości tranzystorów ponad 10 milionów mniejszej niż w obecnie dostępnych komercyjnych procesorach krzemowych.
Poza tym należy przyznać, że laboratorium, w którym powstał nie może być porównywane z ultranowoczesnymi fabrykami procesorów, w których w przyszłości, kto wie, może będzie produkowany nowoopracowany mikrokontroler.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowe granice szybkości i skalowalności
Opakowania zgrzewane na szybkich liniach pakujących, zanim ostygną, są często transportowane z dużą prędkością. Aby wytrzymać związane z tym...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-