Trzecie wydanie normy IEC 61131-3 umożliwia stosowanie programowania zorientowanego obiektowo OOP (Object Oriented Programming). Dzięki temu podejściu można dokonać wielu dodatkowych wyborów na początku projektu w sposobie strukturyzacji i dekompozycji programu, zapewniając mu inny wygląd i odbiór przez użytkowników. To szczególnie istotne w przypadku wykorzystania różnych systemów i platform.
Aby wesprzeć właściwe wybory i uzupełnić programy szkoleniowe, PLCopen rozpoczął inicjatywę OOP Guidelines w celu stworzenia bardziej jednorodnej metody programowania. Przedsięwzięcie to pomoże docelowo tworzyć spójne programy z długoterminowym wsparciem.
PLCopen był już zaangażowany w inicjatywę podczas definiowania bloków funkcyjnych zgodnych z PLCopen, które obejmowały zarówno orientację obiektową, jak i klasyczne programowanie proceduralne.
Wraz ze specyfikacją komunikacji OPC UA w niedalekiej przyszłości pojawiają się kolejne aspekty OOP, a wraz z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa systemowego - więcej technologii OOP zostanie zaproponowanych na poziomie samego sterownika. Nie oznacza to, że klasyczne programowanie zostanie zastąpione, gdyż dzięki kompatybilności w górę oba style programowania mogą współpracować równolegle i być wykorzystywane w tych obszarach, w których służą najlepiej.
Ogólnie rzecz biorąc, obecnie nie istnieje zbyt wiele informacji na temat tego, jak wykorzystywać OOP do sterowania przemysłowego lub aplikacji technologii operacyjnych (OT). Celem PLCopen jest trwała pomoc w tym zakresie.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- arcweb

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przyszłość rozwiązań automatyki. Przekaźnik programowalny czy sterownik PLC?
Gdy projekty automatyki stają się zbyt skomplikowane dla rozwiązań wykorzystujących przekaźniki programowalne, inżynierowie zaczynają...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-