Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-11-18 | Ostatnia aktualizacja: 2009-11-18
Politechnika Świętokrzyska postawiła na japońskiego robota z oferty ASTOR

Politechnika Świętokrzyska postawiła na japońskiego robota z oferty ASTOR
Długoletnia historia współpracy między firmą ASTOR a Politechniką Świętokrzyską
w Kielcach, zaowocowała kolejnym kontraktem. Laboratorium uczelni wzbogaciło się o nowy nabytek z oferty ASTOR w postaci 6-osiowego robota przemysłowego KAWASAKI, o udźwigu do 6 kg, z chwytakiem elektrycznym i kartami komunikacyjnymi. Starania Politechniki o rozbudowę stanowisk laboratoryjnych umożliwił projekt pt. „Rozwój bazy badawczej specjalistycznych laboratoriów uczelni publicznych regionu świętokrzyskiego”, finansowany z budżetu Unii Europejskiej. Dostawę robota zrealizowano na podstawie wygranego przetargu. W oparciu o ten sam projekt unijny sfinalizowano już także dostawę m.in. oprogramowania, urządzeń sieciowych, urządzeń pomiarowych i sterujących z oferty firmy ASTOR.
Adaptacja tego projektu wpłynie znacząco na wzmocnienie pozycji naukowej całej uczelni. „Projekt rozbudowy laboratoriów na kierunku Automatyka i Robotyka stanowi część działań związanych z programem rozwoju infrastruktury badawczej Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn, zatytułowanego: „Komputerowo wspomagane systemy wytwarzania i pomiarów części maszyn oraz automatyzacja i robotyzacja procesów technologicznych”. Możliwości, jakie stwarza rozwój bazy badawczej przyczynią się do zwiększenia zdolności do realizacji zadań naukowych, na poziomie porównywalnym z pracami uznanych ośrodków zagranicznych. Wyniki badań z kolei będą przydatne do podniesienia poziomu kształcenia kadr inżynieryjnych i młodych pracowników nauki w dyscyplinie automatyki i robotyki” – zauważa kierownik projektu, prof. Leszek Płonecki, Prorektor ds. badań na Politechnice Świętokrzyskiej.
Współpraca z firmą ASTOR w zakresie wyposażenia uczelni w najnowocześniejszy sprzęt umożliwia udział Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej - jako równorzędnego partnera - w już funkcjonujących sieciach badawczych, organizowanych w układach krajowych i międzynarodowych. Zapewnia także tworzenie nowych laboratoriów, których celem będzie realizacja wspólnych projektów badawczych w dziedzinie automatyki i robotyki.
„Uczelnia inwestująca w nowoczesny sprzęt, rozwijająca swoje zaplecze badawcze, staje się bardziej konkurencyjna i stwarza szansę rozwoju kadry naukowej, w warunkach umożliwiających dostosowanie się do potrzeb współczesnej gospodarki. Cieszy nas, że Politechnika Świętokrzyska daje swoim pracownikom naukowym możliwość pracy z robotami, wykorzystywanymi w największych firmach produkcyjnych na świecie.” – dodaje Wojciech Kmiecik, Członek Zarządu Operacyjnego ds. Marketing i PR w firmie ASTOR.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ASTOR

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-