Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-02-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-02-17
Polscy studenci dostrzeżeni przez ESA
fot. pexels.com
fot. pexels.com

Studenci z Politechniki Wrocławskiej chcą sprawdzić zachowanie się specjalnej konstrukcji chwytaka w warunkach mikrograwitacji i próżni. Wszystko w ramach programu REXUS/BEXUS realizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

TRACZ (Testing Robotic Application For Catching in Zero-G) pozwoli określić możliwość wykorzystania efektora typu jamming gripper w tak ciężkich warunkach środowiskowych. W projekcie bierze udział zespół projektowy o nazwie „Space is More".

Chwytaki jamming gripper dostosowują swój kształt do chwytanego przedmiotu. Składają się one z membrany otaczającej granulat. Dzięki wykorzystaniu różnicy ciśnień, możliwe jest manipulowanie przedmiotami. Dzieje się tak, ponieważ po wyssaniu powietrza z efektora, granulat twardnieje, a membrana zaciska się na chwytanym przedmiocie.

Studenci z Wrocławia właśnie kończą projekt urządzenia i mają zamiar wystartować niebawem z budową prototypu. Pierwsza wizyta w Esrange Space Center w szwedzkiej Kirunie zaowocowała spotkaniami z ekspertami. To od ich opinii zależy, czy wrocławskie urządzenie zostanie wystrzelone w kosmos na pokładzie jednej z dwóch rakiet, mających opuścić Ziemię w marcu przyszłego roku.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
pap
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :