Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-02-22 | Ostatnia aktualizacja: 2011-02-22
Polski antyhałas

Polski antyhałas
Według Leszka Morzyńskiego, kierownika Pracowni Aktywnych Metod Redukcji Hałasu CIOP-PIB, osoby znajdujące się w karetce dzięki specjalnym słuchawkom mogłyby słyszeć wszystko z wyjątkiem odgłosu syreny.
Natomiast stworzony w CIOP-PIB system obniżenia poziomu hałasu układów wentylacji może uczynić je dużo mniej uciążliwymi.
Technologie antyhałasu są już wykorzystywane na świecie w różnych aplikacjach: w samochodach do wyciszenia rury wydechowej czy silnika, albo do ochrony słuchu w postaci słuchawek wyciszających odgłosy samolotu czy pociągu.
Antyhałas opiera się na wygenerowaniu dodatkowego dźwięku o takiej samej częstotliwości i amplitudzie drgań co dźwięk oryginalny, ale przeciwnej fazie. Dzięki temu następuje wzajemne wyciszenie się fal.
Antydźwięk brzmi przy tym dokładnie „tak samo jak dźwięk oryginalny. Człowiek nie zauważa różnicy.” – stwierdził Morzyński.
Przykładem zastosowania są ochronniki słuchu. Mikrofony rejestrują dźwięki z otoczenia, a następnie urządzenie odpowiednio przekształca sygnał i emituje go przez głośniki. W uszach fale nakładają się, wzajemnie wytłumiając i wyciszając.
Metodą tą można jednak wyciszyć hałas nie tylko w uchu, ale i tuż przy jego źródle. Technika ta może znaleźć zastosowanie w wyciszaniu obudów maszyn. Na obudowę takiej maszyny nakleja się inteligentny materiał, który zmniejsza jej drgania. Pod wpływem napięcia materiał ten drga w przeciwnej fazie generując antyhałas.
Według Morzyńskiego rozwiązania tego rodzaju nie umożliwiają wprawdzie całkowitego wyciszenia hałasów, ale pozwalają zredukować je w pewnym zakresie częstotliwości. W ochronnikach słuchu wyciszane są dźwięki o częstotliwościach poniżej 500 herców, a dzięki redukcji drgań powierzchni, wyciszyć można dźwięki o częstotliwości do jednego kiloherca.
Morzyński zaznacza jednak, że póki co nie jest możliwe wykorzystanie tej technologii do wyciszenia pubów czy kawiarni. „Wytworzenie strefy ciszy jest na razie możliwe tylko w określonych warunkach akustycznych i na niewielkiej przestrzeni, odpowiadającej na przykład połowie długości danej fali dźwiękowej. Dla dźwięku o częstotliwości 100 herców jest to więc około 1,7 metra, a dla 1 kiloherca to zaledwie 17 centymetrów.” – stwierdził Morzyński. „Poza tym w miejscach takich jak ulice czy puby mamy do czynienia z dużymi obszarami, w których występują zmienne w czasie dźwięki o szerokim widmie częstotliwości, daleko wykraczającym poza obszar stosowania metod aktywnych.” – dodał.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Co warto wiedzieć o agregatach prądotwórczych?
Wiele urządzeń nie toleruje nawet milisekundowych przerw w dostawie energii elektrycznej, innym bardziej szkodzą długotrwałe przestoje, dlatego...
-
-
-