Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-05-19 | Ostatnia aktualizacja: 2011-05-19
Polski ‘chomik’ poleci na Marsa

Polski ‘chomik’ poleci na Marsa
„W Moskwie zostanie połączony ze zautomatyzowanym manipulatorem, a następnie zintegrowany z sondą Fobos-Grunt. W przyszłym roku lądownik tej misji osiądzie na powierzchni marsjańskiego księżyca. Chomik pobierze wtedy próbkę gruntu, która za trzy lata trafi na Ziemię.” – poinformowało Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN.
Chomik pomimo wysokiego stopnia skomplikowania waży jedynie 1,4 kilograma. „Zawiera trzy główne podzespoły: penetrator, elektronikę sterującą i mechanizm blokująco-zwalniający. Blokada zabezpiecza instrument przed wibracjami i przeciążeniami podczas startu i lądowania na Fobosie.” – poinformowało CBK PAN.
Operowanie penetratorem geologicznym w warunkach znikomej grawitacji jest bardzo ryzykowne. Siły wywoływane uderzeniami mogą doprowadzić do wywrócenia lądownika. „Nasza konstrukcja zabezpiecza przed taką ewentualnością.” – stwierdził Marcin Dobrowolski, jeden z konstruktorów. „Chomik przenosi na lądownik tylko niewielkie siły reakcji, ponieważ podczas wbijania wykorzystujemy tarcie między gruntem a ściankami wbijanego kontenera.” - dodał.
Chomik wyposażony jest w elektromagnetyczne urządzenie wbijające i pręt zakończony kontenerem próbnikowym, który może pobrać kilka centymetrów sześciennych gruntu.
Dzięki kształtowi pojemnika oraz specjalnym algorytmom sterującym wbijaniem możliwe jest pobranie materiału zarówno z podłoża skalistego, jak i porowatego czy sypkiego. „Gdy kontener z próbką zostanie odrzucony, odsłoni trzpień na końcu penetratora i dwa czujniki. Trzpień pozwoli kruszyć skały i przygotowywać próbki dla innych instrumentów lądownika, a czujniki będą mierzyły własności termiczne gruntu marsjańskiego księżyca.” – poinformowało CBK PAN.
Start rosyjskiej sondy Fobos-Grunt planowany jest na listopad 2011 roku. Po kilku miesiącach lotu ma ona dotrzeć do Marsa. Po tygodniu, sonda wystrzeli z powrotem na Ziemię kapsułę z pobranymi próbkami. Planowo kapsuła wylądować ma w połowie 2014 roku w Kazachstanie.
„Fobos to niezwykle ciekawy obiekt. Być może przypomina bryły z obrzeży Układu Słonecznego, tworzące za orbitą Neptuna pas Kuipera. Najbardziej znanym przedstawicielem tej grupy jest Pluton.” – stwierdziła Joanna Gurgurewicz.
Jednakże według CBK PAN, możliwe jest, że księżyc ten nie został przechwycony przez Marsa, lecz powstał na jego orbicie. Wyniki pomiarów wykonanych przez chomika mogą pomóc znaleźć odpowiedź na to pytanie.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowoczesne maszyny do zimowego utrzymania płyty lotnisk z elektroniką BODAS...
Utrzymanie pełnych zdolności operacyjnych portu lotniczego zimą to duże wyzwanie technologiczne, organizacyjne oraz finansowe. W okresie...
-
-
-
-