Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-11-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-11-20
Polski radiometr z powodzeniem walczy w międzynarodowych konkursach
Polski radiometr z powodzeniem walczy w międzynarodowych konkursach
Polski radiometr z powodzeniem walczy w międzynarodowych konkursach
Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach skonstruowali radiometr promieniowania ultrafioletowego z laserowym dalmierzem, który służyć będzie do kontrolowania emisji promieniowania w miejscu pracy. Został on wyróżniony na wystawie wynalazków w Norymberdze, a teraz będzie reprezentował polską myśl techniczną podczas konkursu w Chinach.

Nagrodzony radiometr UV z laserowym dalmierzem umożliwia pomiar natężenia promieniowania w miejscu pracy. Szczególnie użyteczny jest przy pomiarze krótkich impulsów, jakie towarzyszą na przykład procesowi spawania.

„Doceniono nowatorstwo urządzenia, zaawansowanie techniczne połączone z autorskim oprogramowaniem oraz jego wysoką użyteczność" - powiedziała Sylwia Jarosławska-Sobór, rzeczniczka GIG.

Aparat ten został skonstruowany przez docenta Henryka Passia oraz jego zespół z laboratorium techniki laserowej zakładu akustyki technicznej, techniki laserowej i radiometrii GIG.

Urządzenie składa się z głowicy, która wyposażona w laserowy dalmierz optyczny służący do pomiaru odległości między głowicą a źródłem promieniowania, jest odpowiedzialna za detekcje promieniowania UV oraz rejestratora.

Słabością istniejących urządzeń tego rodzaju jest to, iż umożliwiają jedynie sumowanie energii w długich impulsach, jakie są charakterystyczne dla tradycyjnych metod spawania. Radiometr skonstruowany w GIG umożliwia określenie sumarycznej energii bardzo krótkich impulsów promieniowania UV następujących wielokrotnie, ale w dłuższych odstępach czasu.

Tak zgromadzone dane są przekazywane do komputera, gdzie następuje ich szczegółowa analiza. Dzięki temu możliwe jest oszacowanie dawki promieniowania UV na jaką narażony jest pracownik podczas dnia pracy. Można dzięki temu określić bezpieczny dla człowieka czas pracy na danym stanowisku.

Międzynarodowa Wystawa Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty ‘IENA 2007’ w Norymberdze zakończyła się 4 listopada, natomiast finał konkursu Word Cup Computed Implemented Inventions IFIA odbędzie się we wrześniu przyszłego roku w Chinach, z okazji 40-lecia Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazców. W finale rywalizować będzie prawie 30 wynalazków i innowacji z całego świata.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :