Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-08-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-08-26
Polskie studentki udoskonalają interfejs mózg-komputer
Polskie studentki udoskonalają interfejs mózg-komputer
Polskie studentki udoskonalają interfejs mózg-komputer
Trzy studentki neurokognitywistyki ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) otrzymały w ramach projektu ‘Ventures’ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, grant na badania nad udoskonaleniem interfejsu mózg-komputer, czytamy w komunikacie PAP.

Maria Bierzyńska, Anna Duszyk i Zofia Radzikowska otrzymały grant o wysokości 66 tysięcy złotych. Pozwoli on sfinansować badania nad technologią, która pozwala sparaliżowanym porozumiewać się z otaczającym ich światem.

„Interfejs mózg-komputer polega na tym, że osoba sparaliżowana patrzy się na pole migające na specjalnym ekranie. Na głowę ma założony specjalny czepek, który monitoruje aktywność jej mózgu." – stwierdziła Zofia Radzikowska, kierownik dofinansowanego projektu.

Dzięki udoskonaleniu takiemu będzie można określić część ekranu, na którą osoba patrzy. „To z kolei umożliwi uruchomienie funkcji, która jest przypisana do - intensywnie obserwowanej - części ekranu. W taki sposób osoba sparaliżowana może na przykład wcisnąć konkretną literę czy coś napisać,” – stwierdziła Radzikowska.

Rzeczony interfejs został skonstruowany w Zakładzie Fizyki Biomedycznej Uniwersytetu Warszawskiego przez zespół Piotra Durki. „Prace nad naszym interfejsem trwają już około 2 lat i w zasadzie jest on już gotowy," - powiedziała Radzikowska.

Projekt ‘Optymalizacja bodźców do interfejsu mózg-komputer bazującego na potencjałach SSVEP w oparciu o psychofizjologię zjawiska’ jest jednym z siedmiu, które w lipcu bieżącego roku zdobyły grant w ramach programu ‘Ventures’.

„Myślę, że dla nas, jako studentek, finansowanie projektu naszego autorstwa jest niezwykłym wyróżnieniem. Po prostu bardzo rzadko przyznaje się granty osobom, które nie są nawet doktorantami. Mam nadzieję, że w pełni wykorzystamy daną nam szansę." – powiedziała Radzikowska.

Interfejsy mózg-komputer są nowatorską technologią umożliwiającą porozumiewaniem się z otoczeniem ludziom z tak zwanym zespołem zamknięcia (lock-in syndrome). Technologia ta coraz częściej znajduje jednak i inne zastosowania, między innymi w: rozrywce czy wojsku.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :